Türkiye'de enerji sektörü ve elektrik enerjisi talep projeksiyonu (kaynaklar-politikalar)
Energy sector and demand projection of electricity energy in Turkey resources and politics)
- Tez No: 214157
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Dünya enerji kaynakları sınırlıdır. Ancak enerji talebi oldukça yüksek seviyelerdedir.Enerji ihtiyacının % 80'i fosil yakıtlardan salanmaktadır. Yeni enerji kaynaklarıticari olarak üretime geçmez ise, fosil yakıtlar 70 yıl sonra tükenecek ve bir dünyaenerji krizi gerçekleebilecektir.Bir enerji krizi tehlikesi karısında, Türkiye'nin durumunun belirlenmesi gerekir.Türkiye, hidrolik ve jeotermal dıında, enerji kaynakları açısından fakir bir ülkedir.Türkiye'de elektrik üretimi için kullanılan yakıtların yüzde 85'i ithal edilmektedir.Yapılan istatistiksel analiz yöntemlerine göre, Türkiye'de elektrik enerjisi talepfazlası ve enerji krizi varsayımlarının abartıldıı, ancak 2010?2012 yılları arasında,bir planlama olmadıı taktirde, Türkiye'de bir enerji krizinin çıkabileceisöylenebilir.Sonuç olarak, Türkiye, hidrolik ve jeotermal kaynaklara öncelik vermelidir.Doalgaz ve yerli kömür karmasını çevreyle uyumlu hale dönütürerek, enerjiüretiminde bir çeitlilie gitmelidir. Özellikle petrol ve doal gaz rezervlerine sahipolmamakla birlikte, boru hatları yoluyla bir enerji köprüsü oluturarak enerjipolitikasına yön verebilir. Gelecekteki enerji açıını nükleer enerjiye derhal geçmeksuretiyle kapatabilir. Türkiye fosil yakıtların tükeneceini unutmadan geleceinenerjisi olan hidrojen teknolojilerine imdiden bir fon ayırarak hazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
World energy resources are limited, but the demand is very high. Eighty percent ofworld energy need is produced from fossil fuels. It is vital to commercialize newenergy resources, otherwise, world faces energy crises due to fossil fuels sourceswould be expected to diminish within 70 years.Turkey?s status should be determined for any possible energy crises. Turkey is anenergy poor country except for hydraulic and geothermal resources. The eightypercent of fuels, which are used electricity productions, are imported.Based on statistical analysis, it is shown that the energy more than demands andenergy crises are exaggerated. However, there is possibility to have energy crises inTurkey between 2010-2012 years if there is a well detailed energy plan.Finally, Turkey should give first priority its hydraulic and geothermal resources. Themixture of natural gas and coal should be converted to environmentally friendlyfuels. Turkey should also diversify energy resources. Although Turkey has no richoil reserves, it can play a critical role in energy politics because of the oil pipe linewhich transports oil from the rich resources areas to other countries. Future energydeficit can be solved using nuclear technology. Turkey needs to provide budget forhydrogen technology without forgetting fossil fuel to come to the end.