Türkiye'de gelir vergisi ve gelir dağılımı
Income tax and income distribution in Turkey
  1. Tez No: 214171
  2. Yazar: ALİ EMİN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada vergileme ve gelir dağılımını teorik olarak açıklayan iktisat ve maliye ilminin önemli temsilcilerinin görüşleri açıklanarak Türkiye'deki gelir vergisi uygulamalarının gelir dağılımına etkileri incelenmiştir. Çalışmada Türkiye'deki gelir dağılımının eşitsiz olduğu, düşük gelirli nüfusun milli gelirden aldığı payın çok düşük iken yüksek gelirli nüfusun payının ise çok yüksek olduğu saptanmıştır. Bölgesel gelir dağılımında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kişi başına gelir Türkiye ortalamasının önemli derecede altındadır. Sektörel gelir dağılımında, tarım sektörünün milli gelirdeki payı, özellikle 1980 sonrasında sanayi ve hizmetler lehine düşmüştür. Vergi uygulamalarında, emek gelirlerinde mevcut bazı vergisel avantajlara son verilirken veya sınırlanırken, sermaye gelirlerinin bu konudaki kazanımları arttırılmıştır. Gelir vergisinin toplam vergi gelirlerindeki payının çok düşük olması, ayrıca gelir vergisinin çok önemli bir kısmının stopaj suretiyle ücretlilerden alınması, vergi gelirlerinin büyük bölümünün gelir dağılımına olumsuz etkileriyle bilinen dolaylı vergilerle karşılanması da vergi politikasının gelir dağılımına yönelik uygulamalarının olumsuz olduğuna işaret etmektedir. Türkiye'de sadece gelir vergisi politikasıyla gelir dağılımının düzeltilmesi mümkün görülmemektedir. Ancak vergileme ilkelerine uygun uygulamalarla sınırlı gelişmeler sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, describing the ideas of the mainstream representives of the economics and finance sciences which theorically describe taxation and the distribution of income, the effects of the income taxation applications in Turkey on the distribution of income are examined. It is determined in the study that the the distribution of income in Turkey is inequal, while the share of the population with low level of income on the national income is very low, the share of the population with high level of income is very high. In the regional distribution of income, income per capita in the Eastern and South Eastern Anatolian regions are significantly below Turkey?s average. In the sectoral distribution of income, the share of agriculture sector in the national income dropped in the favor of industry and services specially after 1980. In the taxation applications, while some existing tax advantages on labour incomes are abolished or limited, benefits of capital incomes on this subject are increased. The share of income tax on the total tax revenues being too low, also a very big portion of the income tax being taken from the wage earners as stoppage at source, big part of tax revenues being covered by the indirect taxes that are known for their negative effects on the distribution of income point out the applications of tax policies related to the distribution of income to be negative. It is not seemed possible fort he distribution of income to be fixed only by income tax policy. But with the applications suitable to the taxation principles, limited improvements can be achieved.