Perge Güney Hamamı Heykeltıraşlık Eserleri
The Sculptural Foundings of Southern Baths of Perge
  1. Tez No: 214189
  2. Yazar: BUKET AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ABBASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu yüksek lisans tezinin konusunu 1977-1985 yıllarında Perge Güney Hamamı'nda sürdürülmüş olan kazılarda bulunmuş olan heykeltıraşlık eserleri oluşturmaktadır. Söz konusu heykellerin kataloğu oluşturulmuş, tipolojik yönden tek tek incelenmiş, ve Vespasianus Dönemi'nden Geç Antik Dönem'e kadar kullanılmaya devam edilmiş olan bu hamamın mimari konteksiyle birlikte değerlendirilmeye çalışılmıştır. Son olarak heykeltıraşlık programları hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Sculptural Foundings of Southern Baths of Perge, Buket Akçay The subject of this master thesis is the sculptural foundings that are found in the Southern Baths of Perge during the excavations between 1977 and 1985. A catalogue of these sculptures is formed and they are typologically investigated one by one and they are tried to be interpreted together with the architectural context of the Baths which are continuously used from the Vespasian era till the Late Antique Periods. As a conclusion suggestions about the sculptural program of the Baths are expressed.