Perge mozaikleri Macellum, Güney Hamam ve Geç Dönem Meydanı doğu portiği
Mosaics in Perge Macellum, Southern Baths and portico east of the Late Antique Square
- Tez No: 387713
- Danışmanlar: PROF. HALUK ABBASOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 617
Özet
Bu tezin amacı Perge antik kentinde in situ olarak korunagelmiş mozaik taban döşemelerinin sistematik bir şekilde belgelenerek incelenmesi, arkeolojik konteksti içerisinde değerlendirilmesi ve mevcut arkeolojik buluntular ve üslup özellikleri doğrultusunda tarihlenmesidir. Tezin malzemesini macellum, Güney Hamam ve kentin güney girişinde yer alan Geç Dönem Meydanı'nın doğusundaki portikte ortaya çıkan döşemeler oluşturmaktadır. Çalışma, Anadolu'nun güney kıyısındaki büyük ölçüde gizli kalmış mozaik varlığının tanınması ve paylaşılmasına yaptığı katkının yanı sıra Perge'nin Roma İmparatorluk ve Geç Antik dönemlerdeki kentsel gelişimi ve komşu bölgelerle olan ilişkilerine ışık tutması bakımından da önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this doctoral dissertation is to carry out a systematic documentation of the in situ preserved mosaic pavements in Perge within their archaeological context, analyse their stylistic and contextual characteristics and date them based on archaeological finds and stylistic parallels. The material studied consists of the mosaics decorating the macellum, the southern baths and the gallery east of the Late Antique Square at the southern entrance to the city. This study is especially important due to the very few number of published mosaics from the southern shore of Asia Minor as well as its results concerning the urban development and interregional relationships of Perge during the Roman Imperial and Late Antique periods.