Orta Anadolu'da hakimiyet mücadelesi (1400-1500)
Domainance fight in Central Anatolia (1400-1500)
  1. Tez No: 214204
  2. Yazar: YAHYA BAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR DONUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
?Orta Anadolu'da Hakimiyet Mücadelesi (1400-1500)? başlıklı tez konumuzbelirtilen tarih aralığında, Vilayet-i Karaman olarak adlandırılan coğrafyadaKaramanoğulları merkezli olmak üzere, Osmanlı, Memlûklü, Akkoyunlu, Venedikve Dulkadirli siyasi teşekküllerinin bu dönem zarfında bibirleri arasında vukubulanmücadelelerinin ele alındığı bir çalışmadır. Çalışmamızda Karamanoğlu MehmedBey'in Antalya'daki çarpışmada ölüp yerine İbrahim Bey'in geçmesi tarihinibaşlangıç olarak kabul ettik. Tezimizdeki esas mühim nokta ağırlık olarak Osmanlı,Memlûklü, Akkoyunlu tarihi olmayıp hususiyle Karamanoğullarının bu zamanzarfında karışmış olduğu siyasi hadiseler ve Osmanlılar tarafından hakimiyet altınaalınışına kadar olan süreyi inceleyeceğiz. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz devletlerve siyasi teşekküller göz önüne alındığında çalışmamızın kaynaklarının çok farklıdillerde ve kendine has çeşitlilik arz ettiği hemen görülecektir. Tezimizin kaynakları;kronikler, divanlar, mektuplar, arşiv vesikaları, farklı kütüphanelerdeki yazmalar,dönemin sonrasında kaleme alınan birinci elden kaynaklar ve bütün bunlara ilavetendönemle ilgili yazılmış yerli ve yabancı inceleme eserler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our thesis ?Dominance Fight in Central Anatolia (1400-1500)? is a studywhich discusses the dominance fights in the geography of so-called Vilayet-iKaraman, during the mentioned times, as Karaman based between the politicalconstitutions like Ottoman, Memlûk, Akkoyun, Venice and Dulkadir.In our study we decided as a beginning date, the date where İbrahim Bey tookover the throne after Karamanoglu Mehmed Bey died in a war in Antalya.In our thesis, an important point, predominantly not the history of OttomanEmpire, Memlûk and Akkoyun, especially we will study the political cases thatKaramanogulları was a participant, in this period and the period until Karaman takenover by Ottoman. It will bee seen easily when we consider the states and politicalconstitutions mentioned above, the sources of our study were in different languagesand had their own variety. In our thesis sources there are chronics, divan, letters,archives, handwritten manuscripts in different libraries, and the sources written tillend of the period and the local and foreign studies about that period.