Selim İleri'nin eserlerinde sinema ve edebiyat ilişkisi
The relationship between cinema and literature in Selim Ileri?s books and writings
- Tez No: 214203
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH ANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalısmada Selim leri'nin eserlerinde sinemanın yeri ve Selim leri'ninsinema hakkındaki görüsleri ele alınmıstır.Konu, genel olarak sinema ve edebiyat iliskisini de ilgilendirmektedir. Kendidisiplinleri içinde, kendine ait kuralları olan bu iki sanat dalının birbiriyle iliskisi,görsel bir sanat olan sinemanın ortaya çıktıgı zamandan itibaren süregelmistir.Giristen itibaren, tezimizin ilk bölümü dâhil olmak üzere, bu iki sanatın birbirlerinihangi yönlerden etkilediklerini ele aldık. Burada, görsel olan bir sanatla, yazılısanatın temel farklılıklarını ve ortak alanlarını belirlemeye çalıstık.Bu çerçevede, Selim leri'nin tüm eserlerini inceleyerek, Türk edebiyatında,özellikle sinema ile de ilgilenmis bir yazarın, sinemadan nasıl etkilendigini ve bunueserlerine nasıl yansıttıgını ortaya çıkarmak bu tezin ana meselesidir.
Özet (Çeviri)
The place of cinema in Selim leri?s writings and Selim leri?s thoughts aboutcinema are considered in this study.The topic is about the relationship between cinema and literature in general.In their own discipline, the relationship between these two art forms, which havetheir own rules, continues since the beginning of the cinema which is a visual art.Since the introduction, including the first part of our thesis, we dealt with in whichways these two art forms influenced each other. Here, we tried to work out the basicdifferences and common sides of a visual art and a written art.In this respect, by examining Selim leri?s all writings, to show how, inTurkish Literature, a writer who especially dealt with also cinema is influenced bycinema and to show how he reflected this to his writings, are the main aims of thisthesis.