Slave narratives: Constructing the black female self
Köle yazını: Siyah kadın benliinin oluşumu
  1. Tez No: 214207
  2. Yazar: HAYRİYE ÖYKÜM KIRÇUVALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRRİYET ÖZDEN SÖZALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kölelik dönemi boyunca, siyah kadın beyaz erkek egemen toplum içerisinde çesitlibaskı ve siddete maruz kalmıstır. Bu baskı altında siyah kadın kimlik arayısınısürdürmüs ve kendi kimliğini bu sartlar altında olusturmustur. Bu problemin temelnedeni siyah kadının `çifte baskı' altında yasamıs olmasıdır. Siyah köle kadınlar,hem siyah hem de köle olarak sadece kendi deneyim ve tarihsel gelisimlerinedayanarak, kimliklerini olusturmayı seçmistir. Bu çalısmada siyah köle kadınınyasamıs olduğu tarihsel sürecin gelisimi, hem edebi alanda hem de sosyal alandaincelenmistir. Edebi alanda, siyah köle kadınların yazmıs oldukları otobiyografilerdeAvrupa odaklı yazın geleneğinden uzaklastıkları belirtilmistir. Bu noktada evrenselbenlikten de uzaklasarak siyah köle kadınlar olarak kendi öznelliklerineyönelmislerdir. Bunun nedeni, siyah kadının gerçeğinin ırk, sınıf ve cinsiyetkonularının tümünü içermesidir. Siyah kadının yasamı ve vermis olduğu savas, ırk,cinsiyet ve sınıf sorunsallarının biraraya geldiği noktadır. Bu doğrultuda, siyah kölekadın `ötekinin öteki' olarak tanımlanmıstır. Edebi alanın yanısıra bu problemlerkölelik dönemi boyunca siyah kadının sosyal yasamında ve aile yapısında dagözlemlenmistir. Bu bağlamda, çalısmada siyah kadının yasamıs olduğu cinsel vefiziksel siddetin yanısıra, kurmus oldukları `siyah anaerkil' düzen ve sahiplendiklerideğerler ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
During the period of slavery, the black woman was exposed to various oppressions inthe white patriarchal world. The black woman continued the search for her identityand constructed her selfhood under these conditions. The main reason for thisproblem was that the black woman had to face `the double oppression?. The blackslave woman chose to construct her identity depending upon her own experiencesand her own historical development both as a woman and a black. In this study, thehistorical improvement of the black woman?s development is analyzed both in theliterary and social contexts. It is mentioned that the black slave woman estrangedherself from the Eurocentric literary tradition in the literary field, in theautobiographies that she wrote. In this sense, she also estranged herself from theuniversal self and remained interested in her own subjectivity. The reason for thiswas that the reality of the black woman included the issues of race, class and genderas a whole. The life and the struggle of the black woman is regarded as the point atwhich the issues of race, class and gender come together. Thus, the black slavewoman was defined as `the other of the other?. In addition to the literary world, theseproblems can also be observed in the black woman?s social life and family during theperiod. In this context, along with the sexual and physical assault that the blackwoman was exposed to, the `Black Matriarchy? and the values that she adopted werealso analyzed in this study.