Türkiye'de özel okulların gelişimi(1923-1950)
Development of private schools in Turkey (1923-1950)
  1. Tez No: 214206
  2. Yazar: HAKAN YILMAZLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye'de devletin özel okullar politikası hala tam olarak belirginleşmiş değildir. Bunda Osmanlı döneminde ve Kurtuluş savaşı yıllarında azınlık ve yabancı okulların devlet aleyhine yaptığı çalışmaların da etkili olduğu düşünülebilir. Atatürk döneminde ve 1950 ye kadar devam eden süreçte devletin özel okulları kontrol altına alarak bir taraftan onların Türk eğitimine katkılarının devamını sağlarken diğer taraftan onların devlet ve devlet politikası aleyhine çalışmaları engellenmeye çalışılmıştır. Bu uygulamalar devletin özel okullar politikasına katkıda bulunur düşüncesi ile Tez Konusu olarak ?Türkiye'de Özel Okulların Gelişimi 1923- 1950? seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, government?s policy for private schools has not been clarified yet. Activities of minority and foreign schools against government might have an effect on this during Ottoman Empire?s existence and the Turkish War of Independence. During Atatürk?s presidency and the period until 1950s, Turkish Government has tried to prevent against activities of these private schools to government and governmental policies by means of supervising them periodically and providing the continuation of their assistance to Turkish education. ?Development of Private Schools In Turkey Between 1923 And 1950? has been chosen as thesis subject so that such applications can help for determinig private school policies.