Kar oranlarının düşmesi yasasının teorik ve pratik olarak incelenmesi
- Tez No: 214216
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu arastırmanın amacı, iktisat teorisi içinde ?kâr oranlarının düsmesi yasasının? yerini tespitetmektir. Sermayeye dayalı üretim düzeninde, kâr oranları can alıcı bir öneme sahiptir. Buoranda dalgalanmalar, kapitalist ekonomide yatırım kararları, üretim yönetimi ve piyasayapısı üzerinde etkili olmakta, bu nedenle bir ülkede üretim ve yeniden üretim sürecininincelenmesinde kâr oranlarının gelisim seyrinin tahmini oldukça önemli olmaktadır. ktisatteorisinde, kârların tarihsel seyri üzerine sıkça tartısmalar yapılagelmistir. Bu arastırmada, kâroranlarının düsme egiliminde oldugunu iddia eden teori incelenmis, konu hakkında farklıteorilerin temel kavramları karsılastırılmıs, ve yasa ampirik gözlemler karsısında sınanmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, is to determinate the role of ?the law of falling rates of profits?in the theory of economics. The rates of profits have a crucial significance in the productionprocess based on capital. Fluctuations in this rate, have great impact on investment decisions,production management and market structure in the capitalist economy, therefore it is highlyimportant to estimate the course of the rate of profits for the production and reproduction in acountry. In the theory of economics, there is much controversy over the historical course ofprofits. In this research, the theory which claim that the rates of profits have a tendancy to fallis examinated, the basic concepts of differing arguments have comparated and this law isinvestigated by empirical observations.