Dolaylı vergilerin gelir dağılımı üzerindeki etkileri
Effects of indirect taxes on income distribution
- Tez No: 214215
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UFUK BAKKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, dolaylı vergilerin gelir dagılımı üzerindeki etkileri incelenmektedir. Söz konusu etkiler incelenirken, yansıma analizinden yararlanılmıstır. Öncelikle yansıma analizi mikro bazda ele alınarak dolaylı vergilerin fiyat ve üretim etkilerinin ifadesine çalısılmıstır.Akabinde genel bir dolaylı verginin ekonominin tümü üzerinde etkili olacagı düsüncesinden hareketle genel düzeyde bir yansıma analizi gerçeklestirilmistir. Genel denge analizi sonucunda, dolaylı vergilerin tüketicilerin lehine, tasarruf edenlerin ise aleyhine olacak sekilde gelir dagılımını degistirdigi anlasılır.Tüketiciler aleyhine gelir dagılımının degismesi ise aynı zamanda gelirlerinin tamamı veya önemli bir kısmını tüketen düsük gelirli kisilerin aleyhine gelir dagılımının degismesi demektir. Dolaylı vergilerin düsük gelirli gruplar üzerinde olusturdugu olumsuz etkiye dayanarak, bazı maliyecilerin, söz konusu vergilerin karsısında yer aldıkları görülmektedir. Buna karsın, dolaylı vergilerin tasarruf edenler lehine gelir dagılımını degistirdigini düsünen bir kısım maliyecilerin ise dolaylı vergilerin lehinde yer aldıkları görülmektedir. Tez çalısmamamızda; sözkonusu görüslere yer verilmesini takiben, Türkiye ve OECD ülkelerinin dolaylı vergiler ve gelir dagılımı verileri belirtilmektedir. Sonuçla, dolaylı vergilerin gelir dagılımı üzerindeki etkilerinin Türkiye örneginde analiz edilmesi ile dolaylı vergilerin, düsük gelirli grupların aleyhine gelir dagılımını degistirdigi anlasılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of indirect taxes on income distribution is examined in this Master Thesis. The incidence analysis is used in assessment of these effects. First incidence analysis is studied at micro level to determine the price and output effects of indirect taxes. Then, an incidence analysis is performed at general level by considering that a general indirect tax will have effects on the whole economy. As a result of general equilibrium analysis it is found that indirect taxes change the income distribution in favor of consumers but against savers. A change of income distribution against consumers is the case for the low income group of people who spend a substantial part or even all of their income as consumption. On the basis of the negative effects of indirect taxes on low income groups it is observed that some finance bureaucrats hold a position against those kind of taxes. However it is also observed that some finance bureaucrats take a position in favor of indirect taxes as these taxes change the income distribution in favor of savers. In our thesis study after a discussion of the aforementioned views, data on indirect taxes and income distribution in Turkey and OECD countries are provided. As a conclusion it is found in the analysis on Turkey regarding the effects of indirect taxes on income distribution that those taxes change the income distribution against low income groups.