Katma Değer Vergisi ve Türkiye uygulamsında ihracat istisnası
  1. Tez No: 214218
  2. Yazar: MUHSİN ARMUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNHAN ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
63 esas ve 5 geçici maddeden ibaret olan 3065 sayılı Katma Değer VergisiKanunu 02.11.2984 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmış olup bu Kanun'unvergilendirmeye ilişkin hükümleri 01.01.1985 tarihinden itibaren yürürlüğegirmiştir. Şu halde katma değer vergisi uygulanılmaya başladıktan sonra 22 yılgeçmiş bulunmaktadır.Katma Değer Vergisi Kanunu'nun Vergi Usul, Gelir Vergisi ve KurumlarVergisi Kanunlarından sonra Cumhuriyet tarihimizde gerçekleştirilen en büyükvergi reformu olduğunu söylemek mümkündür.Bu çalışmada katma değer vergisinin kuramsal çerçevesi çizildikten sonra,Katma Değer Vergisi'nin Türk Vergi Sistemi içindeki yeri ve tarihi gelişimiincelenecek ve Türkiye'de uygulanan katma değer vergisinin genel özellikleriüzerinde durulacaktır. Katma Değer Vergisinde yer alan İhracat İstinasındakiişleyiş ortaya konulduktan sonra, uygulamada özellikle ihraç kayıtlı satışlarınzamanında ihracata dönüşmemesi nedeniyle karşılaşılabilecek olan sorunlara neşekilde yaklaşılması gerektiği açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Value added tax law, whose code is 3065, is composed of 63 main and 5provisional articles, introduced in the Official Gazette in 02.11.1984. The articles ofthis law related to taxation have come into force in 01.01.1985. In that case valueadded tax has been in effect for 22 years.It can be argued that value added tax is the biggest tax reform that is attainedin our republic history after the tax procedural law, income tax law and corporate taxlaw.In this study, having drawn theoretical fame of value added tax, its place andhistorical evolution in the Turkish Tax System will be examined and the maincharacteristics of the Turkish Value Added Tax will be focused. After that, workingof the export registered sales in the value added tax system will be considered andthe way how should be approached to the possible problems that can be faced duringapplication in case of export registered sales do not turn into exports, will beexplained.