İhracat, ihracatta KDV iadesi ve muhasebe kayıtları
Export, V .A. T return in export and accounting records
- Tez No: 135372
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL FAHİR BİLGİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bir ülkenin ekonomik kalkınması ve refahı büyük ölçüde ihracatta gösterdiği performansa bağlıdır. Uluslar arası ticarette ortaya çıkan eğilimler, özelikle, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde ihracatın önemini bir kat daha artırmaktadır. Bu nedenledir ki, yoğun kalkınma çabası içerisinde bulunan bu tür ülkeler, ekonomilerini dışa açık bir yapıya kavuşturmak için, ihracat ve ihracatın teşviki konusu üzerinde önemle durmaktadırlar, çünkü kalkınmanın en sağlıklı, ve tek yolu ihracat yapmaktan geçer. Ülkemizde son yıllardaki ekonomik kararlara bağlı olarak uluslar arası ilişkilerin artması ile Dış Ticaret işlemleri önem kazanmış ve bu konu ile ilgili kuruluşların sayısı artmıştır. Böylece Dış Ticaret Muhasebesi daha fazla kuruluşta uygulanır hale gelmiştir. Günümüzde bir çok ülke gibi Türkiye'de ihracat hacmi ve satışlarını hızla arttırmak için çeşitli yöntemler geliştirme eğilimindedir. Türkiye'nin ihracat hacminde artış, dış ticaret açığının kapatılmasının yanısıra, global pazarlardaki Pazar payının da artmasını sağlayabilir. İhracat, Türkiye'nin ithalat harcamalarını daha fazla karşılayacak yeterli döviz girişini sağlayabilir. İhracata dayalı, ekonomik politikayı benimseyen ülkelerin ekonomik durgunluk dönemlerinde ihracat gelirleri nedeniyle büyük ölçüde korundukları bilinene bir gerçektir. Bu bilinçle Türkiye'de ihracatı çeşitli araçlarla teşvik etmektedir. Bu araçlardan birisi de vergi, resim ve harç istisnasıdır 01,01,1985 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nu uyarınca ihracatı vergiden istisna edip, ihracatçılara dış dünyaya açılmaları için yüklenen vergiyi ihracatçılara iade etmektedir. Ocak 1996 Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'ne girmesi ile, Dış Ticaret Mevzuatında ve uygulamasında çeşitli değişiklikler yapılmıştır, Ve bu çalışma ile, Gümrük Birliği sonrasında yapılan mevzuat değişikliklerine ve uluslar arası kabul görmüş kurallara göre ihracat işlemlerinin nasıl yapılacağını, ve Katma Değer Vergisi Kanununun nasıl uygulanacağını ve bu işlemlerle ilgili kayıtların tek Düzen Muhasebe Sistemi'ne göre nasıl muhasebeleştirileceğini anlatmaktadır. ıu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Economical progression and well being of a country depends on its performance in export. The tendencies occurring in international commerce multiplies the importance of export especially in the economies' of developing countries. For this reason, this kind of countries in dense efforts of progress give importance to the encouragement of export and import in order to cause their economies have an external structure because the most healthy and the only way of progress is export. In our country, External Trade operations have gained importance and the institutions related to this subject grow in number with the increase in international relationships due to the economical decisions in recent years. Thus, External Trade Accountancy has been started to be applied in much more institutions. Today, Turkey as well as many countries intends to develop various methods to increase the volume of export and sales rapidly. The increase in export volume of Turkey can provide the expansion of market share in global markets as well as ending the shortage of external trade. Export can provide the sufficient income of foreign-exchange affording the. import expenses. It is a well known fact that countries adopting the economical policies depending on export are largely protected in periods of stagnation because of export incomes. With this conscious, Turkey encourages the export with various means. One of them is the exception of tax, picture and expenditure. Turkey with the law of Value Added Tax numbered 3065 which has been put into force till 01.01.1985 excepting the export from the tax, sends back the tax given to the exporters in order to open up to the outer world. Various changes are made in External Trade Laws and its applications by Turkey's entering to the Europe Union and Customs Union in January 1996. And with this study how the export operations will be made according to the changes made in laws after Customs Union and the rules accepted internationally and how the Law of Value Added Tax will be applied and how the records about this operations will be accounted according to the one Order Accountancy System are explained. IV