Sait Faik Abasıyanık'ın eserlerinde mekan olarak istanbul
Istanbul as peace in Sait Faik Abasıyanık's works
- Tez No: 214236
- Danışmanlar: PROF.DR. KÂZIM YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
?Sait Faik Abasıyanık'ın Eserlerinde Mekân olarak İstanbul? isimli çalışmamız beş bölümden oluşmuştur. ?Anlatıya Dayalı Türlerde Mekân? başlıklı ilk bölümde anlatıya dayalı türlerde mekânın ele alınışını felsefi temellere dayandırarak inceledik. Mekânın anlatı türlerindeki fonksiyonunu ve önemini, edebiyat dönemlerinin ve akımlarının özelliklerini göz önünde bulundurarak tespit etmeye çalıştık. ?Sait Faik'e Kadar Türk Hikâye ve romanında İstanbul? başlıklı ikinci bölümde, Sait Faik'e kadar Türk hikâye ve romanında mekânın ele alınışını kronolojik sırayı takip ederek anlattık. ?Sait Faik'in Eserlerinde İstanbul Semtleri? başlıklı üçüncü bölümde Sait Faik'in eserlerinde geçen İstanbul semtlerini, bu semtlerin eserlerde ne şekilde yer aldıklarını ve Sait Faik'in İstanbul semtlerine bakış açısını belirlemeye çalıştık. ?Sait Faik Abasıyanık'ın Hikâye ve Roman Kahramanları İle Semtler Arasındaki İlişki? başlıklı dördüncü bölümde Sait Faik'in eserlerinde geçen İstanbul semtleri ile özdeşleşmiş tipler üzerinde durduk. ?Sait Faik'in İstanbul'u? başlıklı beşinci bölümde Sait Faik'in İstanbul'a yaklaşımını, İstanbul'u algılayış biçimini ele aldık. Çalışmamızın bütününde Sait Faik'in eserlerinde İstanbul'un ele alınış biçimini, yaşayan İstanbul'un o dönemlerdeki görüntüsünü, İstanbul'un mekân olarak özelliklerini, inceleyip bu konu hakkında tespitlerde bulunmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Our work, `Istanbul as Peace in Sait Faik Abasıyanık?s works? consists of five chapters. In first chapter, we have studied place in the narrative genres on philosphic basis. We have tried to determine the function and importance of `place? within narrative genres by taking the features of literature periods and movements in to account. In the second chapter titled as `Istanbul in Turkish story and novel until Sait Faik, we have chronologically examined employment of `place? until Sait Faik. In the third chapter as ?Istanbul Districts in Sait Faik?s Works?, We have in tried to count the districts of Istanbul in Sait Faik?s works, to find out how these are existed in his works and Sait Faik?s observations towards these place. In the fourth chapter titled as ?Relationship between Story and Novel Heroes of Sait Faik and the Districts?, we have focused on the ?Eypes? equated with Istanbul?s distructs. In the fifth chapter, ?Sait Faik?s Istanbul?, we have handled Sait Faik?s approach to Istanbul and his consideration of Istanbul, as a whole of our work, we have tried to determine Sait Faik?s narration of by studying Istanbul, Istanbul?s scenery in those days, aspects of Istanbul as a place.