Zygmunt Bauman bağlamında küreselleşen modernitenin açmazları
The dilemmas of globalizing modernity in context of Zygmunt Bauman
  1. Tez No: 214274
  2. Yazar: CENK BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Modernite yaklaşık 400 yıldır bütün dünyayı etkileyen bir süreçtir. O sadece bir süreç değil ama aynı zamanda bir projedir. Bu yüzden modernite günümüze değin kapsamlı olarak tartışılmaktadır. Modernitenin kendi ideallerinden farklılaşması temel sorunlardan birisidir. Çünkü bazı görüşlere göre modernite, Aydınlanma mitinden uzaklaşmaktadır. Küreselleşmeyle birlikte modernite krizlerini artırmıştır. O artık, dünya egemenliğinin bir aracı haline gelmiştir. Z. Bauman bu sürecin tanıklarından biridir. Bizim amacımız yukarıdaki çerçevede Z. Bauman'ın görüşleri bağlamında sözü edilen süreci analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Modernity is a process that it has been effective overall world about for 400 years. It is not only a process but also it is a project. So modernity has been debated extensively until now. One of the essential problems is that it has been differing from its self ideality. Because, according some approaches, it has been separated from myth of Enlightenment. Especially Modernity has had more crises after global process. Now it is an instrument of world?s sovereignty. Z. Bauman is one of the witnesses of this process. In this context our aim is that analyze this process at this point approaches of Z. Bauman.