Toplumsal bir ölçek olarak kentsel mekanın dönüşümü: Muğla kentsel sit örneği
Urban space transformation as a social scale: Muğla historical urban site case
  1. Tez No: 214294
  2. Yazar: GONCA KÖKSAL KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HATİCE KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
1980 sonrası neoliberal politikalar, kent mekânını sermaye birikiminin ve kapitalizmin yeniden yapılanmasının en önemli aktörü haline getirmektedir. Kentsel mekânın yeniden bir birikim aracı olarak önem kazanmasıyla kentsel politikalar da bir dönüsüm içine girmis ve kentsel mekândaki sosyal ölçek ve dokular hızla dönüsmeye baslamıstır. Kentsel dönüsüm, kentsel koruma ve kentsel yenileme adı altında yapılan birçok uygulama aynı zamanda sosyal olarak insa edilmis olan ölçeği yıkıp yeniden yapmaktadır Günümüz kentlerinin yeni birikim olanakları için rekabet ettikleri bu süreçte tarihi kentsel dokuları belli bir ölçüde korunmus olan kentlerin avantajlı olduğu görülmektedir. Doğal ve kültürel mirasın korunduğu kentlerde korumanın asli amacı, yerini birikim olanaklarına bırakmakta ve bu alanlar içlerinde barındırdıkları nüfus ile birlikte hızlı bir dönüsüm sürecine girmektedir. Bu yenileme politikalarının her ne kadar tarihi kent alanlarını canlandırmak, korumak, yeniden kazanmak için yapıldığı ifade edilse de, bu politikalar ekonomik getiriyi arttırmak ve yeni rant alanları yaratmak için üretilmis yeni kent politikası olarak gündeme yerlesmektedir. Koruma ve yenileme projelerinin aslında toplumsal olarak insa edilmis bir ölçek olan kentsel mekândaki toplumsal dokuyu nasıl etkilediği ve dönüstürdüğü ise pek fazla tartısılmamaktadır. Bu tezde kentsel koruma, yenilenme ve mekânsal dönüsüm olguları, kentsel politikalar ile mekândaki toplumsal dokunun yeniden örülmesi arasındaki bağlantı temel alınarak sorgulanmaya çalısılacaktır. Tez çalısmasının ana çerçevesini Muğla kentinin korunması ve dönüsümünün arka planındaki aktörler ve hedeflenenler, bu süreçten mekândaki sosyal dokunun ne sekilde etkilendiği, korumanın ve kentsel sit alanının kamuya yararı, sermaye birikim olanakları ve kentli sınıfların yer seçim kararları üzerindeki etkileriyle olusabilecek yeni yoksulluk bölgelerinin tartısılması olusturacaktır
Özet (Çeviri)
Cities have existed in the areas where social remnants were collected throughout the history and they have been analyzed according to the basic structure of the society they are a part of. While the societies are effective on the formation of urban areas in terms of geographical, social and economic conditions which they are in, the organization of location of cities designate the social structure. The neoliberal policies made the city a place where capital was accumulated and capitalism was restructured after 1980. With the growing importance of urban areas as an accumulation means, urban policies have entered into a transformation process and the social scales and structures have started to be transformed rapidly. A lot of applications conducted under the name of urban transformation, urban protection, and urban renovation are to destroy and reconstruct the scales which are built socially. It is seen that the cities whose historical structures are protected partially are disadvantageous in the process where today?s cities compete with each other for the new accumulation opportunities. The fundamental purpose of protection in the cities where the natural and cultural heritages are preserved has been replaced by the new accumulation opportunities and these areas along with their population have entered into a rapid transformation process. Although it is stated that these renovation policies are conducted to protect, revive and regain the historical city areas, these policies have become a current issue as a new city policy to increase economic income and to create new unearned income. The fact that how these renovation and protection projects influenced and transformed the social structure which was constructed as a social scale hasn?t often discussed. The concepts of protection, renovation and residential transformation will be questioned by taking into consideration the connection between urban policies and reformulation of social structure in the area throughout the thesis. The actors behind the decision making about the protection and transformation of Muğla and the goals, how the social structure is affected in the process, the benefits of protection and urban protected areas to the public, the opportunities of capital accumulation and the formation of new poor areas by the decisions of the urban class and its discussion will form the framework of this study