Üniversite öğrencilerinin kişilerarası iletişim becerileri ve bağlanma stilleri arasındaki ilişki
The relationship between the interpersonal communication skills and the attachment styles of university students
- Tez No: 214295
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATILGAN ERÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalısmanın amacı, üniversite öğrencilerinin kisilerarası iletisim becerileri ve bağlanma stilleri arasındaki iliskiyi cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-babanın öğrenim düzeyi, ebeveyn tutumları ve sosyo-ekonomik düzey açısından incelemektir. Bu çalısma betimsel yöntem kullanılarak yapılmıstır. Arastırma, amacına uygun olarak 2006-2007 Güz döneminde Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören ve tesadüfi olarak seçilen 500 kisi üzerinde (268 kız; 232 erkek) gerçeklestirilmistir. Arastırmada Bilgi Toplama Formu, ?liski Ölçekleri Anketi ve ?letisim Becerileri Envanteri kullanılmıstır. Veri analizleri için SPSS/WINDOWS 14.0 programı kullanılmıstır. Gruplar arası farklılığı belirlemek için ?t testi? ve ?varyans analizi?, iletisim becerileri ve bağlanma stilleri arasındaki iliskileri belirlemek için ?korelasyon? kullanılmıstır. Arastırma bulguları üniversite öğrencileri için bağlanma stillerinin alt boyutları olan ?güvenli bağlanma? ve ?korkulu bağlanma? üzerinde cinsiyetler; ?güvenli bağlanma? üzerinde anne eğitim düzeyleri; korkulu bağlanma üzerinde baba eğitim düzeyleri; ?saplantılı bağlanma? üzerinde ebeveyn tutumları; ?korkulu bağlanma? ve ?saplantılı bağlanma? üzerinde sosyo-ekonomik düzeyler arasında; iletisim becerilerinin alt boyutlarından ?bilissel iletisim becerisi? ve ?duygusal iletisim becerisi? üzerinde baba eğitim düzeyleri; ?davranıssal iletisim becerisi? üzerinde ebeveyn tutumları; ?duygusal iletisim becerisi? üzerinde sosyo-ekonomik düzeyler arasında farklılık olduğunu ortaya koymustur. ?letisim becerileri ve bağlanma stilleri arasında orta ve düsük düzeyde iliski olduğu saptanmıstır. Arastırma sonuçları, önceki bulgular ısığında iletisim becerileri ve bağlanma stilleri kapsamında baska arastırma ve uygulamalara da yol gösterecek bağlamda tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between university students' interpersonal communication skills and attachment styles. Gender, grade, mother?s education level, father?s education level, parenting styles and socioeconomic status differences were also searched in this context. For this purpose 500 (268 females; 232 males) students were randomly recruited from Mugla University Faculty of Education. Main instruments are Information Form, Relationship Scales Questionnaire and Communication Skills Inventory. SPSS for WINDOWS -14.0- was used for data analyses. The group differences were tested by t-test and F statistics. Correlational statistics was also employed to search for relationships between attachment styles and communication skills. The findings showed that there is a difference between the gender according to the scores of the university students that they got from the subdimensions of attachment styles ?secure? and ?fearful?; mother?s education level according to the scores that they got from ?secure?; father?s education level according to the scores that they got from ?fearful?; parenting styles according to the scores that they got from ?preoccupied?; socio-economic status according to the scores that they got from ?fearful? and ?preoccupied?. The father?s education level according to the scores that they got from the subdimensions of communication skills ?cognitive? and ?emotional?; parenting styles according to the scores that they got from ?behavioral?; socio-economic status according to the scores that they got from ?emotional?. There was found mid and low level relationships between attachment styles and communication skills. The results are discussed in the light of previous findings and in the context of attachment styles and communication skills, conducting future research for applications as well.