Oğuz Atay'da varoluşsal bir problem olarak ölüm
Death is emphasized as an existential problem in Oğuz Atay
  1. Tez No: 214309
  2. Yazar: TURGAY AÇILAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET NEZİHİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalı ???? mada, O uz Atay'ın Eserlerinde Varolu sal Bir Problem Olarak Ölüm kavramı üzerinde durulmu ???? tur. Tez; giri ???? , çe ???? itli kültür ve inanı ???? lara göre ölüm kavramı, O uz Atay'ın eserleri, tematik yapıyı olu ???? turan varolu ???? sal ö eler, O uz Atay'ın eserlerinde ölümün anlamlandırılı ???? ı ve sonuç olmak üzere altı bölümden olu ???? mu ???? tur. Çalı ???? mamızın giri ???? bölümünde ?ölüm? fenomeninin psikolojik ve tarihsel önemini ve insan davranı ???? ları üzerindeki etkisi üzerinde durulmu ???? tur. Çalı ???? mamızın I. bölümü olan `Çe ???? itli nanı ???? ve Kültürlere Göre Ölüm' adlı bölümde ise; ölüm kavramına arkaik kültürlerden modernitenin yakla ???? ımına kadar, tarihsel de i ???? im basamakları takip edilerek; O uz Atay'ın eserlerinde bu algı çe ???? itlerinin izdü ???? ümleri verilmeye çalı ???? ılmı ???? tır. O uz Atay'ın eserlerinde ölüm kavramının analizinden önce, ölüm kavramının algılanı ???? ını etkileyen, kahramanların ya ???? antılarındaki varolu ???? sal psikodinamikler ve bunların ölüm fenomeniyle ba ıntıları `Tematik Yapıyı Olu ???? turan Varolu ???? sal Ö eler' adlı üçüncü bölümde verilmi ???? tir. IW. Bölümde ise O uz Atay'ın eserlerinde ölüm kavramının anlamlandırılı ???? ı üzerinde durulmu ???? tur. Son tahlilde; ölüm kavramının O uz Atay'ın eserlerinde dört farklı algılanı ???? ı oldu u tespit edilmi ???? tir. Bunları: geleneksel ölüm anlayı ???? ı, korkutucu bir son olarak ölüm, ontolojik bir mesele olarak ölüm ve otantik varolu ???? un katalizörü olarak ölüm ???? eklinde sıralayabiliriz.
Özet (Çeviri)
In this work, the concept of the death is emphasized as an existential problem in O uz Atay?s Works. The concept of the death according to thessis, introduction, various culture and beliefs; O uz Atay?s Works, existential elements that form thematic structure are formed six chapters as explanation of death and result. In our work?s introduction, psychological and historical importance of the death phenomenon and its impact on humon behaviours are emphasized. In our work?s first part which is called ?Death according to various belief and cultures?, from archaic cultures to modernity?s approach to death concept, projection of these perception kinds are tried to given follawing historical changing steps in O uz Atay?s Works. In o uz Atay?s Works, before the analysis of death concept, existential psychodinamics in the lives of the protagonists that affect perception of the death concept and their relation with death phenomenon are given in the third chapter called ? existential elements that form thematic structure.? In the fourth chapter, undersstanding of the death concept is stressed in O uz Atay?s Works. In the last analysis, it is determined that the concept of the death has four different perception in O uz Atay?s Works. We can list them in order as: traditional death understanding, death as a frightening lasti death as an ontological issue and death as catalyst of authentic existence.