73 Numaralı Adana Şer'iyye Sicili(H.1263-1264/M.1847-1848) Transkripsiyon ve Değerlendirme
Adana Şer'iyye record,number 73(H.1263-1264/M.1847-1848)transcription and evaluation
- Tez No: 214338
- Danışmanlar: Y.DOÇ. İBRAHİM İSLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Osmanlı Devleti'nin en önemli tarihi kaynaklarından birisi olan şer'iyye sicilleri, Osmanlı tarihinin aydınlatılması konusunda büyük bir öneme sahiptir. Osmanlı döneminde kaleme alınan vakanüvis ve diğer hususi tarihlerdeki şehir, kasaba ve köylere ait malumatın yokluğu veya azlığı göz önüne alındığında, bu malzemenin sadece bizim kültürümüz için değil Osmanlı toprakları üzerinde kurulan bir çok ülke için büyük değer ifade ettiği görülür. Osmanlı sosyal tarihinin incelenmesi söz konusu olduğunda akla ilk gelen kaynak şer'iyye sicilleridir. Sicillerimiz ait olduğu bölgenin insanlarının sosyal hayatını bize ayrıntılı olarak yansıtır. Adana şer'iyye sicili üzerine yaptığımız bu araştırma ile Adana'nın sosyal, ekonomik, ve siyasal hayatına katkıda bulunulacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Şer?iyye records, one of the most important sources of Ottoman Empire, has a great importance to enlighten the history of Ottoman Empire. Considering the lack of information wich belonged to cities , towns and willages in certain dates, these records have hat a great value not only for our culture but also for the otler countries which had been founded in Ottoman lands. When the Ottoman social history is to be examined, Şer?iyye records are the first sources to use and search our records reflect the social life of these people which they belong to. To search Adana şer?iyye records, it is considered to contribute Adana?s social, economical and political life.