Yıldırım Bayezid devri siyasi olayları devlet teşkilatı ilim ve kültür hayatı
Political events, state organization, science and cultural life of the time of Yıldırım Bayezid
- Tez No: 214339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmamızda, I. Murad'ın Kosova savaşında vefatıyla başlayan Yıldırım Bayezid'in hükümdar oluşu (1389) ve Ankara Savaşıyla ( 1402 ) devam ede gelen ve Yıldırım Bayezid'in vefatıyla son bulan yaklaşık on üç yıllık bir saltanat süresini inceledik. Yıldırım Bayezid devri, devlet teşkilatı itibariyle ilk merkeziyetçi devletin doğuşu ve çöküşünü içine alan, siyasi olaylar açısından iki Türk Sultanını karşı karşıya getiren, Bizans'a ve Avrupa'ya karşı zaferler kazanılan bir zaman dilimi olması nedeni ile önemlidir.Bunun yanında kültürel faaliyetlerden de geri durmayan Yıldırım Bayezid, Anadolu ve Rumeli'de imar etkinliklerine ve eğitim faaliyetlerine de önem vermiştir. Özellikle Bursa ve Edirne'ye ayrı bir önem vermiştir.Adil, cesur, soğukkanlı, pratik bir zekaya sahip, üstün bir komutan ve devlet adamı olan Yıldırım Bayezid, icraatları ve geride bıraktıkları ile ne kadar yenilikçi ve devrimci bir Padişah olduğunu ispatlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, we have examined the sovereignity period of almost thirteen years which started with the death of I. Murat in the battle of Kosova and continued with the reign of Yıldırım Bayezid and the battle of Ankara and then lasted with the death of Yıldırım Bayezid. The period of Yıldırım Bayezid is very important in many respects. If we take into consideration the state organization, this period consists of the foundation and the collapse of the centralist state organization. If we think about political cases, in this period two Turkish Sultans fought againist each other and many victories were taken againist Europe and Byzantium.In addition to these Yıldırım Beyazıd also focused on cultural activities, education ,public improvements in Anatolia and Rumelian. Especially he paid attention to Bursa and Edirne.Yıldırım Bayezid who has a practical intelligence was a just, brave, cool-headed stateman and commander. He proved that he was a reformist and revolutionist Sultan.