Marka yayma stratejisini etkileyen tüketici ilişkili faktörlerin tüketicilerin satın alma niyetleri üzerindeki etkisi: Ampirik bir çalışma
Effects of consumer ? related factors which effect the brand extension strategy on the purchasing intention of consumers: An empirical study
- Tez No: 214352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVAHİR UZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yeni ürün kategorilerine girmek için mevcut marka isminin kullanılması olan marka yayma stratejisi günümüzde birçok firma tarafından kullanılmaktadır. Marka yayma stratejisinin başarısında tüketici değerlendirmeleri şüphesiz çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı da marka yayma stratejisini etkileyen tüketici ilişkili faktörlerin yeni ürünün satın alınma niyeti üzerindeki etkisinin ortaya konmasıdır.Çalışma için seçilen Levi's markasının hedef kitlesine en çok uyan kesim olarak üniversite öğrencileri öngörülmüş ve veriler Eskişehir' de bulunan üniversite öğrencilerinden toplanmıştır. Öğrencilere 1200 adet anket formu dağıtılmış bunlardan 964 adedi geri dönmüş 59 adedi elimine edilerek 905 adet anket üzerinden analizler yapılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak oluşturulan hipotezler regresyon analizi ile test edilmiştir.Araştırma bulgularına göre ana markaya duyulan güven, yeni ürünün algılanan kalitesi ve ana marka deneyiminin yeni ürünün satın alınma niyeti üzerinde önemli ve anlamlı etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Brand extension strategy which is the use of the existing brand name in order to enter new product categories is made use of by a great many companies at present. Consumer evaluations are undoubtedly very important in the success of the brand extension strategy. This study is intended to bring up the effect of the consumer- related factors which effect the brand extension strategy on the purchasing intentions about a new product.The group which best matches the target group of Levi?s brand selected for this study has been anticipated to be the university students and data have been collected from the university students in Eskişehir. 1200 survey sheets have been delivered to the students and out of such sheets. 964 returned and 59 eliminated thus analyses have been conducted on 905 survey sheets. Hypothesis forrmed in accordance with the objective of this study have been tested by regression analysis.According to the research findings, the confidence to the parent brand, perceived quality of a new product and parent experience have been seen to have a significant and meaninful effect on the purchase intention of a new product.