Türkiye'de mala karşı suçlar ve bu suçları işleyenlerin sosyo-kültürel ve ekonomik özellikleri
The property crimes as well as the socio-cultural and economical characteristics of criminal in Turkey
  1. Tez No: 214397
  2. Yazar: ALİ ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHTÜ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu arastırmada Türkiye' de mala karsı suçlulugun boyutları ve bu suçları isleyenlerin sosyo-kültürel ve ekonomik özellikleri ile bu suçların islenme biçimleri ortaya koyulmaya çalısılmıstır. Arastırmanın örneklemi, toplam 27 cezaevi kapsamında bulunan 1196 hükümlü ve tutukludan olusmaktadır. Çalısmada öncelikle bu suçların yıllar içerisinde ulastıgı nokta istatistiksel olarak degerlendirilmistir. Sonrasında ise mala karsı suçlar bir bütün olarak ele alınmıs ve suçluların ögrenim durumu, yas gibi demografik özelliklerinin suçluluga etkileri incelenmistir. Daha sonra çevresel faktörlerin bu suçlar üzerindeki etkilerine odaklanılmıs ve suçlulukta iç ve dıs etmenlerin ne derece etkili oldukları sorusuna yanıt aranmaya çalısılmıstır. Bu asamadan sonra mala karsı suçlar kendi arasında bir sınıflandırmaya tabi tutulmus ve hırsızlık, dolandırıcılık, gasp ve güveni kötüye kullanma suçları çalısmanın ana konusunu teskil etmistir. Bu dört suç kategorisi için kendilerine özgün ve ayrı ayrı bir suçlu profili çizilmeye çalısılmıstır. Bununla birlikte bu suçlardan magduriyet alanında özellikle cinsiyetin ne gibi bir belirleyici unsura sahip oldugu test edilmistir. Ayrıca suç yeri, suçta kullanılan alet ve suça tesvik gibi konularda sorulan sorular açısından, suçların islenme biçimlerine yönelik cevaplar elde edilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyse the various dimensions of property crimes as well as the socio-cultural and economical characteristics of criminal in Turkey. The samples of the research include 1196 convicts from 27 different lockup house. First of all in the research, the level of these crimes for years is evaluated statistically. After that property crimes are discussed as a whole and effects of educational backgrounds, ages as a demographic feature of criminals to criminality are analysed. The study then focuses on the possible affects of the environmental factors, including internal and external variables, on criminality. Having classified the property crimes, our study taken up the crimes of burglary, fraudulency, robbery and the breach of confidence. It attempts to draw particular and unique criminal profiles for each of these crime categories. Besides it is tested that how is determining things especially gender on damnification about these kind of crimes. Also it is tried to obtain the answers about forms of committing in the questions about crime area, instrument of crime and substantiate to crime.