Comenıus projelerinden faydalanma konusunda okul yöneticileri ve öğretmenlerin görüşleri
The opinions of the school administrators and teachers on what level they can benefit from comenius projects
- Tez No: 214398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET METİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu arastırma, Comenius Projeleri'nden faydalanma konusunda okul yöneticisi ve öğretmenlerin görüslerini belirlemek amacıyla yapılmıstır. Arastırma evrenini, 2006-2007 öğretim yılında Kırıkkale il merkezinde bulunan ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görevli yönetici ve bu okullarda görev yapan öğretmenler olusturmaktadır. Arastırma evrenini olusturan ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görevli yönetici ve öğretmenler için ayrıca bir örneklem alınmamıs, yönetici ve öğretmen evreninin tamamına ulasmak amaçlanmıstır. Arastırmacı tarafından gelistirilen ölçme aracı, Kırıkkale ili il merkezi sınırlan içinde bulunan ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapan 2008 öğretmen ve 178 yöneticiye uygulanmıstır ve ölçme aracının geçerlik ve güvenirliği incelenmistir. Veri toplama aracının Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı .87 olarak tespit edilmistir. Arastırmada genel olarak su sonuçlara ulasılmıstır. · ?lköğretim ve ortaöğretim okulu öğretmenleri ve yöneticileri, bir Comenius projesinde yer almaları halinde mesleki ve kisisel gelisimlerinin artacağını düsünmektedirler. Bununla beraber eğitimin kültürler arası gelisimini arttıracaklarını ve eğitim sisteminin gelisimini destekleyeceklerini belirtmislerdir. · ?lköğretim ve ortaöğretim okulu öğretmenleri ve yöneticileri, Comenius projesi gerçeklestirmelerinde yabancı dil bilmemelerini bir engel olarak görmektedirler. Bununla beraber Comenius programının amaçlarının ve Comenius projelerinin sahip olması gereken kriterlerin neler olduğunun bilinmemesini de proje gerçeklestirmelerinin önünde bir engel olarak görmektedirler. · ?lköğretim ve ortaöğretim okulu öğretmenleri bir Comenius projesi gerçeklestirmeleri halinde okul yönetiminden destek göreceklerini düsünmektedirler. ?lköğretim ve ortaöğretim okulu yöneticileri de böyle bir çalısma gerçeklestirmeleri halinde öğretmenlerini destekleyeceklerini belirtmislerdir. · ?lköğretim sınıf öğretmenleri Comenius proje çalısmaları hakkında nerelerden bilgi alacakları konusunda ilköğretim okulu yöneticileri ve brans öğretmenlerine oranla daha az bilgi sahibi oldukları görülmüstür. Bu durum ilköğretim sınıf öğretmenlerinin, ilköğretim okulu yöneticileri ve brans öğretmenlerine göre daha az Comenius projeleri içinde yer almalarına neden olmaktadır. · Ortaöğretim okulu öğretmenleri, ders yoğunluklarını Comenius Projesi gerçeklestirmeleri önünde bir engel olarak görmektedirler. · Ortaöğretim okulu öğretmenleri, okullarında Comenius projeleri ile ilgili kursların düzenlemesine ilköğretim okulu yöneticilerine göre daha ılımlı ve istekli bakmaktadırlar
Özet (Çeviri)
This research was to designate the opinions of the school administrators? and teachers? on what level they can benefit from Comenius Projects. Administrators and teachers, who work in primary and secondary schools in Kirikkale city center in 2006-2007, constitute research community. A sample of the administrators and the teachers who work in primary and secondary schools hasn't been determined but It's aimed to reach the universe of the administrators and the teachers. The instrument which was developed by researcher was applied to 2008 teachers and 178 administrators who are in primary and secondary schools in Kirikkale city centers and examined the reliability and validity of measure means. Cronbach Alpha reliability co-efficiency of the scale was to be found .87. The research has reached these conclusions at large: · The primary and secondary school teachers and administrators think that their personal and professional development will progress in case they are involved in a Comenius Project. In addition to that they say that the they will increase the intercultural development of education, and support the development of the educational system. · The primary and secondary school teachers and administrators regards not knowing a foreign language as an obstacle in performing a Comenius Project. In addition to that they also ragard not knowing the objectives of the Comenius Program and which criteria must Comenius Projects have is as an obstacle. · The primary and secondary school teachers think that they will be supported by the school administrations if they accomplish a Comenius Project. Primary and secondary school administrators state that they will support their teachers in case they accomplish such a study. · Primary school class teachers have less knowledge in how to get information about Comenius Project Studies than school administrators and the branch teachers. It brings out class teachers to participate in Comenius Projects fewer than the primary school administrators. · Secondary school teachers regards their course load as an obstacle to realize a Comenius Project. · Secondary school teachers are more moderate and eager to have Comenius Projects courses in their schools than primary school administators.