Ölüme bağlı tasarrufların iptali
Annulment of the testamentary dispositions
  1. Tez No: 214396
  2. Yazar: PINAR AĞCA TOPLANDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ARPACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Temizimin konusu ?Ölüme Bağlı Tasarrufların iptali? dir. Ölüme bağlı tasarrufların Miras Hukukundaki önemi her geçen gün artmaktadır. Kişinin bir ömür boyu emek vererek sağladığı birikimin, onun ölümünden sonra kimler tarafından nasıl kullanılacağını belirlemek istemesi en doğal hakkıdır.O halde kişinin bu hakkını kullanırken nasıl bir yol izleyeceği, nelere dikkat etmesi gerektiği, son arzularının hangi şartlarda geçerli olacağı, hangi şartlarda iptale maruz kalacağı hususu da son derece önemlidir.Tezimizde ilk olarak ölüme bağlı tasarruflara ilişkin genel bilgiler verilmekte; ölüme bağlı tasarruf kavramı ve ölüme bağlı tasarruf türleri üzerinde durulmaktadır.İkinci bölümde ölüme bağlı tasarrufların geçerliliğini etkileyen sebepler anlatılmaktadır. Bu sebepleri dört ana başlık altında inceledik:-tasarruf ehliyetsizliği,-şekle aykırılık,-irade sakatlıkları ve-ölüme bağlı tasarrufun konusunun ya da ona eklenen koşul ya da yüklemenin hukuka ya da ahlaka aykırı olması.Ayrıca bu sebeplerin ölüme bağlı tasarrufu ne şekilde sakatlayacağı hususuna ve öğretideki değişik görüşlere yer verdik.Tezimizin üçüncü ve son bölümünde ise iptal davası anlatılmaktadır. Bu bölümde iptal davasının tarafları, yetkili ve görevli mahkeme, davanın hangi süreler içinde açılması gerektiği hususu ve ispat külfeti anlatılmaktadır.Sonuç bölümünde ise bu çalışmayı hazırlarken elde ettiğimiz sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is ?Annulment of the Testamentary Dispositions?. The importance of the testamentary dispositions has been increasing continuously. It is quite natural that people would like to determine who will get and use their assets after they die and how. Therefore, it is important to what kind of a path people can follow they have determined to use that right, in which situations their testamentary dispositions will be valid or invalid.The first part of the thesis comprises of the general information about the concept and types of testamentary dispositions.In the second part, reasons that affect the validity of testamentary dispositions are examined. These reasons can be grouped in four main titles:-absence of the testamentary capacity,-formal defect,-defective will and-contrariety to law or immorality of the subject of the testamentary disposition or charges or conditions which are attached to testamentary disposition.Additionally, how can these reasons disable the testamentary dispositions and we touched on different visuals in doctrine.In the third section, the action of nullity is explained. Other subjects that are clarified are the parties of the action, competent court and official court, duration of action and burden of proof.In the final section, there are results which we have got during preparing this thesis.