Spor malzemeleri satan işletmelerde elektronik ticaret uygulamalarının değerlendirilmesi ?Kocaeli ili örneği?
Assessment of electronical trade applications in the enterprises which sell sports equipments ?Kocaeli province as sample?
- Tez No: 214469
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELTEM NURTANIŞ VELİOĞLU, YRD. DOÇ. DR. DİLŞAD ÇOKNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kocaeli ili örneği kapsamında, spor malzemeleri satan işletmelerde elektronik ticaret uygulamalarına ilişkin mevcut durumun ortaya konulması amacıyla yapılan bu araştırmada, araştırma kapsamında yer alan işletmelerin özellikleri, işletmelerin sahip olduğu Internet yolu ile elektronik ticaret uygulamalarının neler olduğu ile işletme yöneticilerinin elektronik ticaret uygulamalarına yönelik görüşleri saptanmaya çalışılmıştır. Yapılan bu araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda işletmelerin özellikleri, sahip oldukları elektronik ticaret teknolojileri, uygulamaları ve Internet üzerinden satış gerçekleştirme durumlarını belirlemek amacıyla tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise nitel araştırma tekniklerinden görüşme yöntemi kullanılarak işletme yöneticilerinin elektronik ticaret uygulamalarına yönelik görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak araştırmada yer alan işletmelerin tamamına yakını bilgisayar teknolojilerini kullanmakta ve elektronik ticaret'in işletmelere sağladığı hız, bilgi sunma ve rekabet etme gibi avantajlarını benimsemektedirler. İşletme yöneticileri elektronik ticaretin hızlı gelişen bir alan olduğunu belirtmişlerdir. Buna karşın spor işletmeleri diğer işletmeler gibi elektronik ticaretin önündeki engellerden güvenlik ile ilgili kaygılar taşımaktadır. Elektronik ticaret uygulamayan spor işletmeleri uygulamama nedenleri arasında güvenlik önemli yer taşımaktadır. Elektronik ticaret uygulayan ve planlama aşamasında olan spor işletmeleri Internet üzerinde spora olan ilginin farkındadırlar ve rekabet etmek için elektronik ticaretin sunduğu tüm kolaylıklardan faydalanmak üzere elektronik ticaret uygulamalarını işletmelerinde değerlendirmektedirler
Özet (Çeviri)
In this research which is made to put forth the current condition in the enterprises which sell sports equipments, I have tried to set out the features of the enterprises that are subject to this research, the electronic applications of these enterprises through Internet, and the opinions of the enterprise managers on electronic commerce applications, taking Kocaeli as a sample. Both quantitative and qualitative research methods are employed in this research. The scanning model was used at the quantitative part of this research to determine the features of the enterprises, their electronic commerce applications and technologies, and their sales on internet; and the interview method was used to get the opinions of the enterprise managers on elecetronic commerce applications. The research shows that almost all the examined enterprises use the computer Technologies and they approve the advantages of the electronic commerce such as supplying data, enabling competetion and speed. Enterprises managers stated that electronic commerce is a fast developing field. However, the sport enterprises, as other enterprises, also have a concern regarding the security which is one of the factors that obstruct electronic commerce. The security issue is one of the leading factors causing the sport enterprises to avoid to apply electronic commerce. The sport enterprises who use electronic commerce and who plan to use it are aware of the interest on sport in Internet and they put the electronic commerce applications into use in their enterprises for competetion by benefiting from all the conveniences of the electronic commerce.