Tekstil işletmesinde iş etüdünün verimliliğe etkisi ve bir ttekstil fabrikasında uygulamalı çalışma
In textile organization, the effect which work study's productivity and in textile factory,practice of work
- Tez No: 214468
- Danışmanlar: PROF. DR. KAPTAN KAPTANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İstatistik, İşletme, Textile and Textile Engineering, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu arastırmanın amacı; Tekstil isletmesinde is etüdünün verimliligi olan etkisinin incelenmesi ve buna baglı olarak mteks & Entari Giyim San. Tic. A.S.'nin yönetim konumunda çalısanlarının ve isçilerinin isletmeden beklentileri, verimlilik ve is etüdü hakkındaki bilgilerinin karsılastırılmasıdır. Ayrıca arastırma kapsamında çalısanların isletmedeki görevleri ve demografik özellikleri göz önüne alınmıstır. Arastırma sonunda, mteks & Entari Giyim San. Tic. A.S.'nde is etüdü ve verimliligin gelisimini gösteren bazı istatistik sonuçlar elde edilmistir. s etüdü verimliligin isletmeye kazandırdıkları asagıda yer almaktadır. Tekli bantların tekli akıs sistemine göre düzenlenmesiyle üretim katında %60'lık bir alan kazanılmıstır. Bant içi stok adedi %91 oranında azalmıstır. Bant basına düsen operatör sayısı %15 oranında azalmıstır. kinci kalite oranı %5'ten &1,57'ye, üçüncü kalite oranı %0,2'den %0,06'ya düsmüstür. Materyal tasıyıcı sayısı 30'dan 7'ye inmistir. Paketleme bölümünde bulunan çalısan sayısı yapılan alan çalısması sonunda 106'dan 83'e inmistir. Tasnif bölümünde yapılan çalısma ile gereksiz hareketler ortadan kaldırılarak çalısan sayısı 36'dan 29'a inmistir. Ürün tamir oranı %3 seviyelerine kadar inmistir. Yükleme performansı %18'den %100'e ulasmıstır. sletmenin verimlilik ve is etüdü ile ilgili yaptıgı çalısmalardan ve egitimlerden basarı elde ettigi ve hala çalısmalara ve egitimlere devam ettigi belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
This research?s aim is that productivity of work study was examined in textile organization and as related to this in mteks & Entari Giyim San. Tic. A.S.?s management workers and other labourers expected even, about productivity and work study?s knowledge were compared. Besides, in research contents labourers duties in organization and demografig special feature were searched. At the end of the research, in mteks & Entari Giyim San. Tic. A.S., some statistic?s results were gained work study and productivity?s developing which are shown. Something which is gained by work study and productivity is below. Number of the stocks were gained %60 area, according to act of the bands with organize. In the band, number of the stocks %91 were decreased. And also, number of the operators %15 were decreased. Second quality?s ratio from %5 to %1,57, third quality?s ratio from %0,2 to %0,06 decreased. People who carry the materials decreased from %30 to %7 ratio. At the research of the area, people who packet decrease from 106 to 83. In the part of the classification as existed unnecessary acts people who decrease from 36 to 29. The product of repairing decrease %3 ratio. Performance of the chancing increase from %18 to %100 ratio. Productivity and work study of organization were gaired the success from educations and studies and stil continuing educations and studies.