Maliyetleri aşağı çekme stratejileri ve politikaları
Cost leadership in the competitive environment for which strategies and politics
- Tez No: 214470
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu yüksek lisans tezinin temel konusu, maliyetleri asagı çekme stratejileri ve politikalarının deger zinciri modeline göre analiz edilmesidir. Rekabet faktörü, is hayatında kimin daha iyi oldugunu belirlemektedir. Rekabet, birden çok sirket arasında ortaya çıkan bir olgudur ve kaynagını, basarmanın geregi olan çalısma ve çaba olusturmaktadır. sletme yönetiminde strateji, isletmenin çesitli fonksiyonları arasında meydana gelen karısıklıkları açıklıga kavusturan ve genel amaçları belirleyen, özellikleri düzenleyen, ekonomik bir ortamda isletmenin optimuma ulasması ile ilgili seçimsel kararlar bütünüdür. Bu seçimler bir canlı gibi isletmenin yasamasını ve gelismesini garanti altına alacaktır. Deger zinciri analizi, her faaliyetin, müsteri degeri fonksiyonuna etkisini analiz etmektedir. Çalısmada, deger zinciri analiziyle maliyetleri asagıya düsüren basarı örnekleri de bulunmaktadır. Lojistik, üretim, satıs ve pazarlama ile satıs sonrası servisler temel aktiviteleri olusturur. Üst düzey yönetim, insan kaynakları, teknolojik gelismeler ve cazibe yaratma konuları destekleyici aktiviteleri olusturmaktadır. Bu çalısmada sırasıyla rekabet, strateji, maliyetleri asagı çekme stratejileri ve politikaları ile deger zinciri analizinden bahsedilmektedir
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the cost reducing strategies and evaluate these strategies according to the value chain model. Competition determines success in business life and exists among firms and items from work and attempt. On the other hand strategy in business management covers the general aims and solves the problems among departments. More generally decides the optional decisions. In order to reach the optimum point in economic environment for the firm. These decisions will quarantee the life and development of the firm value chain method analysis the effect of every operation to the customer value function. This thesis documents some successful examples of cost reducing techniques by employing value chain method. Logistics covers the basic activities of production, sales, marketing and post sales services. High level management creates the supportive activities of human resources, technological development. This thesis explains the subjects of competition, strategy, costreducing techniques and value chain analysis.