Dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde örgüt içi iletişim düzeyini belirlemeye yönelik bir uygulama(Ankara örneği)
An investigation to define the communication level of internal communication in four or five starred hotels
  1. Tez No: 214476
  2. Yazar: NİLÜFER EROL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİD KINGIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İletişim Bilimleri, Tourism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada; turizm sektörünün önemli bir bileşeni olan dört ve beş yıldızlı otel işletmelerindeki örgüt içi iletişim düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak araştırma evreni olarak seçilen Ankara ilindeki dört ve beş yıldızlı otel işletmesi yöneticilerinin değerlendirmeleri alınmıştır. Veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan otel işletmelerindeki 210 anket hedef kitleye dağıtılmıştır. Bunlardan 147 tanesi geri dönmüş ve böylece geri dönüş oranı %70 olarak gerçekleşmiştir. Elde edilen veriler frekans ve yüzde dağılımı, Bağımsız Örneklemler İçin T Testi ve Bağımsız Örneklemler İçin Tek-Faktörlü Varyans Analizi teknikleriyle çözümlenmiştir. Buna göre, dört ve beş yıldızlı otel işletmesi yöneticileri örgütlerindeki iletişim düzeylerini genel olarak olumlu olarak nitelendirmektedirler. Diğer taraftan, yöneticilerin konuya ilişkin görüşleri bazı değişkenlere (yöneticilerin eğitim düzeyi ve otel işletmesinin statüsü -dört ve beş yıldızlı-) göre anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the main purpose is to define the communication level of internal communication in four or five starred hotels that are important parts of tourism sector. Comments of owners of those four or five starred hotels in Ankara, which are chosen as a research environment, have been taken. Data is gathered by means of questionnaires. 210 questionnaires have been given to target pupil in hotels participated in this research. 147 out of those have returned and thus feedback rate have become as %70. Data gathered analyzed using frequency and percentage spread, T Test for Independent Exemplifications, Single-factored Variance for Independent Exemplifications techniques. Thus, directors of four or five starred hotels regards communication levels in their organizations as positive. On the other hand, opinions of directors about this subject depict meaningful differences according to some variables (education level of directors and status of hotel owners ? four or five starred).