İstatistiksel süreç kontrolü sisteminin küçük ölçekli bir işletmede geliştirilmesi ve uygulanması
Developing and implementing a statistical process control system in a small-sized company
- Tez No: 214475
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez çalısmasında, öncelikle kalite ve kalite kontrol kavramlarına iliskin tanımlara yer verilerek, sürekli gelisme ve istatistiksel kalite kontrol kavramı detaylı olarak incelenmistir. Daha sonra istatistiksel kalite kontrol araçları olan yedi istatistik araç ile proses ve makine yeterlilik hakkında ayrıntılı bilgi sunulmustur. Bir sonraki asamada ise çesitli isletmelerde yapılan uygulamalar ile ilgili literatür sergilenmis, elde edilen bulgular kullanılarak orijinal ekipman üreticisi firmaların tedarikçisi olarak çalısan küçük ölçekli bir isletme için istatistiksel süreç kontrol modeli gelistirilip uygulanmıstır. Örnek olarak bir yarı mamulün üretiminde kullanılan parça için belirli dönemlerde alınan veriler değerlendirilerek, istatistiksel süreç kontrol sisteminin bu isletmede kurulabileceği ve gelistirilebileceği örneklerle gösterilmistir. Örnek alma planına göre 01.10.2005 tarihinde yarım sat içinde rasgele alınan örneklerin boy uzunluğu ölçülerek, histogramı çizilmis ve parçanın üretiminin yapıldığı otomat torna makinesinin yeterlilik analizi yapılmıstır. Mevcut toleranslar için makine yeterliliği sağlanmıstır. Daha sonra 01.10.2005 tarihinde 8:30-18:30 mesai saatleri içinde arasında üretilen parçalardan her yarım saatte bes olmak üzere alınan 100 adet örneğin frekans dağılım tablosu olusturularak, histogram çizilmistir. Yapılan hesaplamalar sonucu elde edilen verilerle proses yeterlilik analizi yapılarak X ve R grafikleri çizilmistir. Kontrol grafikleri ve proses yeterlilik analizi sonuçlarına göre süreçte kusurlu ürünlere neden olan etkenlerin arastırılması için beyin fırtınası yapılmıs ve neden- sonuç diyagramı olusturulmustur. Yapılan ilk proses yeterlilik analizi sonucunda; karsılasılan aksaklıklar giderildikten sonra 02.10.2005 tarihinde 8:30-18:30 mesai saatleri içinde arasında üretilen parçalardan her yarım saatte bes olmak üzere alınan 100 adet örneğin frekans dağılım tablosu olusturularak, histogram çizilmistir. ?kinci proses yeterlilik analizi, X ve R grafiklerine göre üretilen parçalar spesifikasyonlara göre uygun olarak üretildiği ve prosesin kontrol altında olduğu sonucuna varılmıstır. Böylelikle firma, önerilen istatistiksel süreç kontrolü sistemini kullanarak hatalı ürün oranını azaltabilmek ve müsterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi kosullarda karsılayabilmistir. Son olarak yapılan bu çalısma ile istatistiksel süreç kontrolü sisteminin küçük ölçekli isletmelerde de rekabeti gelistiren bir araç olarak kullanılabileceği ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first, the concepts of continuous improvement and statistical control were reviewed in detail. Then, information regarding seven quality tools and process/machine capability analysis, which are the basics of statistical quality control were presented. Next, related literatures about the applications of statistical quality control in various companies were demonstrated. Finally, a framework on statistical quality control for a small sized company, which is a supplier for original equipment manufacturers, was developed and implemented using the findings of the other researchers. In order to demonstrate that such a system can be developed and implemented in the company, a data set was gathered from the production process of a component, which is used for a work-in-process. According to a sampling plan, a data was gathered randomly on October 1st, 2005, and by using the data a histogram was drawn and a machine capability analysis was done for a lathe machine. For the current tolerances, it was concluded that machines were capable of producing right components. Then, on October 1st, 2005, 100 parts were picked up randomly between 8:30 and 18:30, and a histogram was drawn using the frequency distribution. Using the same data, process capability analysis was also done, and XBar and R charts were prepared. According to the results derived from the control charts and process capability analysis, to find why the process manufactured defective products, a brainstorming was done and a cause-and-effect diagram was developed. After the problems encountered in the first process capability analysis were resolved, 100 parts were gathered randomly on October 2nd, 2005, between 8:30 and 18:30. Using the new data, a histogram were drawn. Then, X-bar, R charts and the second process capability analysis were prepared. It was concluded that the process was in control and the parts were produced according to the specifications. Hence, the company was able to produce less defective products and better meet its customer needs implementing the proposed system. Another important conclusion derived from this research is that statistical control system can be used to increase competitive advantage even for small sized companies