Derbi maç sonuçlarının hisse senedi üzerindeki etkisi
The effect of derby matches on the value of the clubs shares
- Tez No: 214477
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SADIK ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Firmaların faaliyetlerini yürütebilmesi için kaynaklara ihtiyacı vardır. Bu kaynaklar; özkaynak ya da yabancı kaynak olabilir. Özkaynak yoluyla fonlama diger bir ifadeyle senet ihraç ederek toplanacak fonların maliyeti daha ucuz ise, sirketler halka açılmayı tercih edebilir. Firma ortakları halka açılmayı bir tanıtım ve reklam aracı olarak görebilir ve halka açılmaya karar verebilir. Yabancı kaynaklar ise, borçlanma yoluyla elde edilen kaynaklardan olusmaktadır. Özkaynak ve yabancı kaynak artısından faydalanmak isteyen futbol kulüpleri de halka arz yoluyla finansal açıdan önemli basarılar elde etme yolunda önemli adımlar atmaktadırlar. Kulüpler kurmus oldukları degisik firmalarla, farklı sektörlerde ticari faaliyetlerde bulunabilirken ve ticari kazanç saglarken finansal kaynaklarını çesitlendirmektedirler. Bu çalısmada, MKB'de islem gören spor endüstrisine ait futbol kulüpleri BJK Futbol A.S., FB Sportif A.S., GS Sportif A.S. ve TS Sportif A.S.'nin hisse senedi fiyatları ile derbi maçların sonuçlarının hisse senedi fiyatı üzerindeki etkisi arastırılmaktadır. Bu kulüplerin kendi aralarında yapmıs oldukları müsabakaların sonuçlarının analiz edilmeye çalısıldıgı bu çalısmada olay çalısması metodu kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Companies may raise funds by several different sources in order to continue their activities efficiently. Funds sometimes may be obtained from internal sources , sometimes may be obtained by borrowing. The management should decide the cost of capital and choose the cheaper one. Companies may sell their shares in capital markets and open to public. Football clubs recently floated their shares and this brings a big success for clubs since the have a substantial amount of Money that may be used freely. On the other hand, the value of shares for soccer teams mainly depend on the results of the games as it increases the number of fans and increases income collected during games and other incomes. This study investigates the effect of soccer game results on the value of the soccer clubs that quoted on the stanbul Stock Exchange Market (ISEM). We use an event-study approacg to test the effect and only examine the results of the derby games.