Kobi'lerde bütçeleme:Bireksan Ekmek İmâli ve Pazarlama Sanayi Ticaret Ltd. Şti.'de bir uygulama
Budgeting in smes:An application in Bireksan Bakery limited
- Tez No: 214495
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM BEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
KOB'ler, ülkelerin ekonomik gelisme ve kalkınma sürecine önemli katkılar yaparlar. KOB'lerin özellikle, istihdam olanakları yaratma potansiyelleri oldukça fazladır. KOB'lerin bu türden etkinliklerinin daha da artırılabilmesi için, öncelikli olarak KOB'lerin karsılastıkları sorunların çözümlenmesi gerekir. KOB'lerin karsılasmıs oldugu en önemli sorunlarından birisi, plânlama ve kontrol islevinin eksikligidir. Bunu giderebilmenin en tesirli yolu ise, bütçeleme yapılmasıdır. Bu çalısmanın amacı, KOB'lerde bütçeleme yapılmasının önemini açıklamak ve bunun nasıl yapılacagını ortaya koymaktır.? Çalısmada önce KOB'ler üzerinde durulmus, daha sonra etkin bir plânlama ve kontrol aracı olarak isletme bütçeleri ve bütçeleme teknikleri açıklanmıstır. Daha sonra, bir KOB isletmesinde bütçelemenin nasıl yapılacagı ve sonuçlandırılacagı bir uygulama ile gösterilmistir. Bu çalısmanın teorik kısımlarının olusturulması için, literatür tarama teknigi ile bütçelemeye iliskin Türkçe ve ngilizce kaynaklar taranmıstır. Çalısmada tümdengelim yönteminden yararlanılmıstır. Arastırmaya ait veriler Devlet statistik Enstitüsü ve Türkiye statistik Kurumu kaynaklarından alınmıstır. Çalısmanın son yani, uygulama bölümüne ait veriler, BREKSAN Ekmek mâli ve Pazarlama Sanayi Ltd. Sti.'den saglanmıstır.
Özet (Çeviri)
SMEs are the companies that make important contribution to the economic growth and development processes of the countries where they exist. Especially, they have much more addition to employment. SMEs create the most part of the employment opportunity. To increase the SMEs productivity in the economic structure, there should be find out the solitions of SMEs problems. One of the most important problems of SMEs is the lack of planning and control. To remove this lacking, budgeting sholud be done and implemented. The purpose of the study is ?to emphasize the importance of budgeting in SMEs and to tell how to budget.? First in the study, SMEs are told. Then, it is concentrated on budgeting technics and company budgets that is an effective planning and control tool. Afterwords, it is explained how to budget in SMEs. In other words, it is also explained that how to budget by practice. It is used literature scaning technique in the theoritical parts of the study and also searched the Turkish and English sources in the literature. Deduction method is used in the study. The numeric datas of the resarch is collected from ?DE? and ?TUK? aditionaly the all accounting datas of the application is provided by BREKSAN Bakery Limited in Nazilli.