Kobilerin finansman sorunları ve çözüm önerileri: Muğla örneği
Financial problems of small and medium enterprises and recomendations for solution: Muğla case
- Tez No: 214496
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMİYE CÖMERTLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Küçük ve Orta Boy sletmeler (KOB'ler), istihdama, yatırımlara ve üretime katkıları bakımından diger ülkelerde oldugu gibi Türkiye'de de önemli bir yere sahiptirler. Ülkelerin ekonomilerine göre degisiklik gösteren KOB tanımı hukuki degil ekonomik bir anlam tasımaktadır. Genellikle bütün tanımlamalardaki ölçüt isletmede istihdam edilen kisi sayısı olmaktadır. Bu çalısmada, öncelikle Türkiye'de ve dünyada KOB'lerin tanımlarını, gelisimlerini, avantajları ve dezavantajları ile karsılastıkları sorunlar hakkında bilgi verilerek, Mugla ili özelinde yapılan bir alan çalısması ile KOB'lerin finansman sorunlarının kaynagını ve bu sorunu asmada kullandıkları araçları; alternatif finansman araçlarını ne kadar tanıdıklarını ve gelecekte kullanmak konusundaki düsüncelerini arastırmak amaçlanmıstır. Arastırmada nitel arastırma yöntemlerinden yüz yüze anket teknigi uygulanmıstır. Anket bulguları ısıgında isletmelerin çogunun aile sirketi olarak faaliyetini sürdürdügünü, finansman sorununun yasandıgı ve sahip ile yöneticilerin finansman sorununun çözümü için gerekli finansman araçları hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Sized Enterprises (SME?s) has a very important role in the context of contribution to employment, investment and output in Turkish economy as well as other countries. SME concept that varies according to the development levels of countries has a meaning economically rather than legally. Generally the definition criterion of SME is the number of employee in the enterprise. In this study, after giving information about the definitions and evolutions of SME in Turkey and the other countries, advantages and disadvantages of SME and the most important problems of them it was aimed to search through a survey in Mugla the main reasons of the financial problems of SME; the financial instruments was used to solve these problems; the consciousness of SME?s about alternative financial instruments and the willingness of using these instruments in the future. Face to face interview method of qualitative research was used in this study. It has been concluded in the light of survey findings that family company management continues, finance is an important problem in most of the enterprises and besides the owners and managers of the firms do not have satisfactory information about alternative financial instruments.