İnternet üzerinden telif hakkı ihlalleri
Infringement of copyright on the internet
  1. Tez No: 214589
  2. Yazar: CEYDA CİMİLLİ AKAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalısmamızın konusu nternet üzerinden gerçeklestirilen telif hakkı ihlallerinin, bukonuda yapılmıs olan uluslararası ve yerel düzenlemelerin, bu hakları korumak üzerealınabilecek olan hukuki ve teknik önlemlerin ve ihlaller üzerine basvurulacak yasalyolların incelenmesidir.nternetin ulusal sınırlarla baglı olmayan yapısı göz önünde bulundurularak, konuuluslararası boyutlarıyla incelenmis ve örnekler bu sekilde sunulmustur.Çalısmada öncelikle konunun önemi istatistiki verilere dayanılarak belirlenmis, ardındantelif haklarına iliskin uluslararası sözlesmeler ve bu alanda faaliyet gösteren kuruluslartanıtılmıstır. Bu açıklamaların ardından, konunun temelini olusturan eser ve eser sahibikavramları ve bu kisilerin eser üzerindeki haklarına deginilmistir. Daha sonra ise buhakların ihlal biçimleri anlatılarak ihlalleri önlemek için alınabilecek hukuki ve teknikönlemler ile ihlalin gerçeklesmesinin ardından basvurulabilecek hukuki yollar üzerindedurulmustur.
Özet (Çeviri)
The subject of the present thesis is to study the infringements of copyright via internet,the national and international legislation concerning the subject and the technical andlegal measures to be taken for protecting the rights and legal remedies to be resortedafter the infringements are realized.By taking the international character of the internet into consideration, the subject isstudied with an international aspect and the case studies were chosen in this manner.In this thesis, we stated the importance of the subject by giving statistical values andthen explained the international organizations and conventions about copyright. Afterthis we gave some examples to ways of infringement and dwelled upon the technical andlegal measures to be taken and remedies that might be claimed.