Dijital alanda telif sözleşmeleri
Copyright agreements in the digital realm
- Tez No: 909644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT SULUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İnternetin kullanımının yaygınlaşmasıyla e-ticaret faaliyetleri hız kazanmış ve internet üzerinden çeşitli sözleşmeler akdedilmeye başlanmıştır. Sözleşme alanında yaşanan değişim bununla sınırlı kalmamış Ethereum 'un keşfi ile Blokchain üzerinden akıllı sözleşmelerin kurulması mümkün hale gelmiştir. Günümüzde artık pek çok sektör tarafından akıllı sözleşmeler kullanılmakta olup her geçen gün günlük hayatımızda da etkileri de artmaktadır. Hal böyle iken fikri mülkiyet hukuku da bu dijitalleşme sürecinden etkilenmiştir. Öyle ki günümüzde internet üzerinden bilgiye ulaşım herkese açık, çok kolay bir eylem haline gelmiştir. Bu gelişmeler sonucunda, hem dijital ortamdaki hıza ayak uydurulabilmesi hem de hak ihlallerinin önüne geçebilmek adına, FSEK'te şekil şartı öngörülen telif sözleşmelerinin, dijital ortamda akdedilmesi tartışılır hale gelmiştir. Bu çalışmada da kullanımı gün geçtikçe artan akıllı sözleşmeler ve elektronik sözleşmelerin telif hukukunda uygulanmasının mümkün olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda çalışmamızda öncelikle telif sözleşmelerinde şekil şartından bahsedilmiş olup ardından elektronik sözleşmeler ve akıllı sözleşmelerin genel çerçevede özellikleri ve hukuki boyutları izah edilmeye çalışılmıştır. Sonrasında dijital alanda akdedilen telif sözleşmelerine ilişkin karşılaştırmalı hukuktaki uygulamalardan bahsedilmiş, Türk hukukunda mali hakların devri ve ruhsat/lisans sözleşmelerinin dijital alanda kurulmasının mümkün olup olmadığı ve bu hususa ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışma bağlamında, öğretide nispeten daha az ele alınan telif sözleşmelerinin dijital alanda akdedilmesi konusunda bir inceleme yapılmıştır. Çalışma ile elektronik ve akıllı sözleşmelerin telif hukukunda uygulanmasına ilişkin teorik tartışmaların ortaya konması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of the internet, e-commerce activities have gained momentum and various contracts have started to be made over the internet. The change in the contract field is not limited to this; with the discovery of Ethereum, it has become possible to establish smart contracts via Blockchain technology. Nowadays, smart contracts are used by many sectors and it is a predictable fact that their impact will increase day by day in our daily lives. Therefore Intellectual Property law has also been affected by this digitalization process. Accessing information via the internet has become a very easy activity that is open to everyone. As a result of these developments, in order to keep up with the speed process in the digital environment and to prevent violations of copyright rights, the need for copyright contracts, whose form requirements are stipulated by FSEK, to be made in the digital environment has arisen. In this study, it has been tried to reveal whether it is possible to apply smart contracts and electronic contracts in copyright law, the use of which is incerasing day by day. In this context, the form requirements in copyright agreements, were first mentioned, and then the general features and legal dimensions of electronic contracts and smart Contracts, were tried to be explained. Afterwards, the applications in comparative law regarding copyright contracts concluded in the digital field were mentioned, whether it is possible to establish the Copyright Contracts in the Digital field in Turkish law and solutions to this issue were presented. In the context of the study, an examination was made on the conclusion of copyright agreements in the digital field, which is relatively less discussed in the doctrine. The aim of the study is to reveal and evaluate theoretical discussions regarding the applications of electronic and smart contracts in copyright law