Bütünleşme sürecinde AB ve Türk kimliği etkileşimi
Dialectics of EU and turkish identity
- Tez No: 214599
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu çalısmanın amacı Türk kültürel kimliginin AB ulus kimlikleri arasındakiyerini anlamak, AB'ye otorite transferi sırasında AB'deki ulusların kimliklerindekidönüsümü incelemek ve bu dönüsümün bütünlesme süreci içerisinde Türk uluskimligi üzerindeki olası etkilerini analiz etmektir. Çalısmanın sonunda Türkkimliginin Avrupa kimliklerine göre konumunun belirlenmesi amacıyla istatistikî birçalısma yapılmıstır.Tezin içinde, birinci bölümde konuya temel teskil eden teorik kavramlarınüzerinde durulmustur. kinci bölümde ise Türk kimligi, tarihsel gelisimi içerisindeAvrupa ile olan etkilesimleriyle birlikte incelenmis, daha sonra üçüncü bölüm olarakaynı tarihsel gelisimin Avrupa kimligi bakıs açısı analiz edilmistir. Dördüncübölümde ise, Türk kültürel kimliginin göreceli konumunun Avrupa kimliklerinindegerleri referans alınarak istatistikî olarak analiz edilmis, bu analiz sırasında R.Inglehart'ın dünya degerleri haritasındaki skorlar referans alınmıstır.Sonuç bölümünde ise, ilk dört bölümde deyinilen konuların ısıgında gelecegedönük öngörülerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to understand the place of Turkish national identity withrespect to national identities of EU countries, also, to analyze the conceptualtransformation of national identities of EU countries during the authority transfer toEU decision-making mechanism, and to analyze the possible effects of thistransformation over Turkish identity during integration process. In conclusion to thestudy, a statistical analysis has been applied to understand the position of Turkishidentity with respect to other European national identities.In the first part of the study, the researcher presented the general terms. In thesecond part, the Turkish identity has been analyzed through historical perspectiveand with the dialectic interaction to Europe, and in the third part, the same processhas been applied to the concept of European identity with European synopsis.At the fourth part, a statistical analysis was applied to search for relative placeof Turkish identity with respect to values of other European national identities. Inthis analysis, the dimension scores of World values map of R. Inglehart has beenused as a reference data.In the conclusion part, with the help of concepts mentioned in the first fourparts, a conceptual forecasting has been made for the conceptual relation of nationalvalues and EU identity.