Televizyonda ataerkilliğin yeniden üretimi: 'Hayaller Gerçek Oluyor' programı
Reproduction of patriarchy on television: 'Dreams are Coming True'
  1. Tez No: 214598
  2. Yazar: NESLİHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, Hayaller Gerçek Oluyor programı üzerinden, televizyonda ataerkilligin yeniden nasıl üretildigi konusuna deginilecektir. Bu baglamda Hayaller Gerçek Oluyor isimli yarısma programı yayında oldugu süre boyunca izlenmis ve program feminist bir bakıs açısıyla, göstergebilimsel yöntem kullanılarak incelenmistir. Yarısma programı bir metin olarak ele alınmıs ve gönderdigi açık ve kapalı mesajlar, feminist bir perspektiften yorumlanmaya çalısılmıstır. Tezin genelinde, dünyada ve Türkiye'de yapılmıs feminist medya çalısmaları üzerine var olan literatür irdelenerek, bu literatürün ısıgında bir elestiriye ulasılmaya çalısılmıstır. Çalısmada televizyon programları ve mevcut ataerkil sistem arasında baglantılar kurulmus, kadının sunumu konusunda ataerkil degerlerin dısına çıkılmadıgı görülmüstür. ncelenen televizyon programının, kadının, erkek egemen sistem içerisinde belirlenmis cinsiyetçi rollerini destekler nitelikte oldugu yargısına varılmıs, kadının bir birey olarak sunulmadıgı, aksine, içinde yasadıgı ataerkil sistemi devam ettirecek nitelikte sosyallestirilmesi konusuna vurgu yapıldıgı saptanmıstır. Türkiye'de televizyon üzerine yapılan çalısmalar yoluyla televizyonun insanların hayatında ne denli önemli bir yere sahip oldugu bilgisinden yola çıkılarak, televizyonun, kadının ikincilliginin pekistirilmesinde, anne ve ev kadını olarak ataerkil düzenin hem üreticisi hem de tasıyıcı oldugunun altının çizilmesinde çok önemli bir role sahip oldugu vurgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is examined that patriarchy is reproduced on television programs. One of the competitions on one of the private canals in Turkey, Hayaller Gerçek Oluyor, (Dreams are Coming True) was watched for almost 2 months and the show is analyzed from a feminist point of view by applying semiotic analysis. The program is considered as a text and the open and hidden messages sent to the audience are interpreted through a feminist perspective. Throughout the thesis, the literature on feminist media studies is examined and in the light of those studies conducted over the world and Turkey, a more local and specific criticism is tried to be accomplished. In the thesis the relationship between the television programs and the established patriarchal system is problematized. It is claimed that women are represented in the borders that patriarchal society designates. It is also determined that the television program, which is the subject of this thesis, supports stereotyped sexist roles for women disregarding their individual beings. Moreover, it is stated that women are important agents to reproduce and carry the patriarchal norms that they live in. Television is emphasized as the most common tool to reach information in Turkey and its role as the carrier and producer of women?s roles as house wives and mothers is once more accentuated through the program investigated.