Yerli ve yabancı ilaç firmalarında çalışan tıbbi mümessillerin hekimler tarafından değerlendirilmesi (bir pilot araştırma)
Evaluation of represantatives of national and international pharmaceutical companies by medical doctors
- Tez No: 214600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK ARSUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Türkiye'de çesitli ilaçlar için reçete yazan 90000 den fazla doktorun, bu ilaçları kendiimkanlarıyla tanımalarına, ilaçların kimyasal yapılarında meydana getirilendegisikliklerini takip etmelerine ve piyasada bulunan alternatif ilaçlar hakkında yeterlibilgiye sahip olmalarına imkanları yoktur. Bu yüzden, ilaç ürünlerinin tanıtımınındoktorlara kisisel olarak yapılması gerekmektedir. Firmaların tıbbi mümessilleri ilaçlarıhekimlere tanıtma faaliyetlerini üstlenirler.Arastırmamızın amacını; hekimlerin gözünde tıbbi mümessillerin hangi vasıflara sahipolması gerektiginin belirlenmesi, yerli ve yabancı ilaç firmalarında çalısan tıbbimümessillerin bu beklentileri ne kadar karsıladıgının arastırılması olusturmaktadır.Anket sonucu elde edilen veriler SPSS 11,5 bilgisayar paket programında elektronikortama alınmıs ve analiz edilmistir. Ele alınan degiskenlerin frekans dagılımının yanısıra, analizlerde bagımsız gruplarda t testi ve Discriminant analizi yöntemlerikullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, more than 90.000 doctors who prescribe various medicines don?t have theopportunity to define the medicines by themselves,track the changes that might be donein the chemical structures of medicines and have information about the alternativemedication in the market. Thus represantation of medicines should be done face to face tomedical doctors and representatives of the pharmaceatical compaines take this role.Objective of this research is to define the eligibility criteria of the pharmaceatical compayrepresentatives based on the perspective of the doctors and search for the performance ofboth national and international pharma company representatives.Survey results are analyzed by SPPS 11.5 software . Discriminant analysis, t test inindependent series are used along with frequency distributine of the analyzed variables.