Yüksek öğrenim görmüş kadınların cinsel profili
The sexual profile of highly educated women
  1. Tez No: 214603
  2. Yazar: PINAR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECLA ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tezimizde, yüksek ögrenim görmüs kadınların cinsel profili (vücut imajları,cinsel gelisimleri, cinsel davranısları, temel cinsel tepkileri, cinsellige iliskin bilgileri vecinsel kimlikleri) arastırılmıstır. Subat 2005-Eylül 2005 döneminde, basit tesadüfiörnekleme yoluyla, Ankara'da 85 ve stanbul'da 85 olmak üzere toplamda 170 kadına,kapalı zarf usulüyle anket uygulanmıs, 68 sorudan olusan anket yanıtlarının SPSSyardımıyla çözümlemesi yapılmıs, ?Yüzde Dagılımlar? elde edilmistir. Ayrıca anketkatılımcılarının bazı sorulara yazdıkları açıklamalar da aynen aktarılmıstır.Anketimize katılan kadınların, büyüksehirlerde yüksek ögrenim görme veçalısma imkanlarına sahip oldukları gözlenmektedir. Dolayısıyla söz konusu kadınların,kadın kimligine olumlu bakmaları, cinselligi bilinçli bir biçimde ve esit iliskiler içindeyasamaları beklenebilir, ancak gerçek durum her zaman böyle degildir. Kadınlarıncinsellikte güçlü oldukları yanlarla birlikte, zayıf oldukları yanlar da vardır.Bahsettigimiz güçlü yanlarla ilgili ulastıgımız sonuçlara göre, yüksek ögrenimgörmüs kadınların çogu kendilerini çekici bulmaktadırlar, ilk cinsel deneyimlerini erkekarkadaslarıyla yasamaktadırlar, kendi kendini tatmini normal bir davranıs olarakgörmektedirler, istemedikleri durumlarda çekinmeden cinsel eslerinin iliski talebinireddetmektedirler, cinsel iliski yöntemlerini esleriyle esit ölçüde belirlemektedirler,menstruasyonun kadın bedeninin fizyolojik bir islevi oldugunu düsünmektedirler. Ayrıcakatılımcılar, kadınların bir es ya da sevgilinin yardımı olmadan da yasayabileceklerini,erkeksi alanlar olarak görülen is yasamındaki yöneticilikte ya da matematik ve fiziktebasarılı olduklarını düsünmektedirler ve çogunlugunun bazı mesleklerin ve ev islerininkadınlarla bagdastırılmasına tepki verdigi görülmektedir.Kadınların cinsellikte zayıf oldukları yanlara dair ulastıgımız sonuçlara göre,kadınların ezici çogunlugunun sokakta, toplu tasıma araçlarında, isyerinde, okulda yada evde, sözlü yada fiziksel olarak tacize ugradıgı, bir kısmının cinsel eslerinin kaba lafve davranıslarına maruz kaldıkları, kendileriyle kandırılarak veya zorla cinsel iliskidebulunuldugu, mastürbasyon yaparken yakalanıp cezalandırıldıkları ve daha baskaolumsuz durumlardan etkilendikleri görülmektedir. Kadınların çogu cinsel birlesmeyleorgazm olamamaktadır. Bir kısmının bekareti evlilikte önkosul olarak degerlendirdikleri,bir kısmının da, esinin sadece kendi zevkini düsünmemesini, cinsel birlesmeye ya dayapmaktan hoslanmadıkları cinsel eylemlere zorlamamasını, kendilerine duygusalyaklasmasını, dinlemesini istedikleri anlasılmıstır. Ayrıca katılımcıların çogunlugusanatsal ince isleri kadınlara, kol gücüne dayalı isleri erkeklere uygun bulmakta,makyajı gerekli görmekte ve ailesini kariyerinden önde tutacagını bildirmektedir.
Özet (Çeviri)
The sexual profiles (body image, sexual development, sexual behavior, basicsexual response, knowledge about sexuality and sexual identity) of educated at(bachelors, master, doctorate levels) women were studied in our thesis. BetweenFebruary 2005-September 2005, surveys have been carried out by means of sealedenvelopes among randomly selected 170 women, 85 living in Ankara and 85 living instanbul. The survey consisted of 68 questions. The answers were analyzed by SPSSto compute the ?Frequency Distributions?. In addition, the survey participants?explanations to some of the problems were quoted.It has been observed that the women of our sample had the opportunity ofeducation and jobs in big cities. Therefore it is expected from these women to have apositive attitude about their sexual identities, to live sexuality consciously in egalitarianrelationships, but in fact that is not always what it is. There are situations related withthe might as well as the weakness of women in sexuality.According to the results taken about these mighty ways, most women seethemselves attractive, live first sexual experiences with their boy friends, perceivemasturbation as a normal behavior, reject coitus demands of partners withouthesitation when they don?t feel it is appropriate, decide on the techniques of sexualintercourse equally with partners, regard menstruation as a physiological function of thebody. Besides, they consider that women can survive without the help of any partner,they can be successfull in areas largely accepted as masculine like businessmanagement, mathematics or physics anda most of them react negatively to the ideaof women being responsible for housework and ?feminine? jobs.According to the results taken about these weak ways, the majority of womenare exposed to physical or verbal harassment on streets, in public transportationvehicles, in work places, at school, at homes, some of them are treated rudely by theirpartners, involved in coitus against their best judgement, punished because ofmasturbation and affected negatively from other kinds of circumstances. Most womencan not have orgasms through coitus. Some of them assess virginity prerequisite formarriage, while some want their partners not to be selfish about getting sexualpleasure, not to force them to engage in coitus or any other sexual behaviour, to listenand behave sensually. Besides, most participants consider the artistic works suitablefor women, the muscle works suitable for men, see make-up necessary and assesstheir families as prior to their careers.