Oğuz Atay'ın romanlarında ironik dil
Ironic language of in Oğuz Atay?s novels
  1. Tez No: 214621
  2. Yazar: OSMAN ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızda incelemeye konu olan her üç roman ayrı bölümler halinde elealındı. Bunun en önemli sebebi, ironinin dil düzleminde, malzeme olarak buromanlarda birbirinden farklı düzeylerde kullanılmasıdır.Üç ana bölümden oluşan bu çalışmamızda sırasıyla Tutunamayanlar,Tehlikeli Oyunlar ve Bir Bilim Adamının Romanı adlı eserler, kendi içlerinde de üçalt başlık altında ele alınmıştır. Araştırmaya konu romanlar tek tek ele alınırken önce,romanların kısaca özetleri verilmiş, ardından bu romanların konusu, tekniği, üslubuvb. hakkında genel bir değerlendirme yapılmış, en sonunda da bu çalışmanın amacıolan ironik dil, kullanım alanları da belirtilerek, ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
AbstractEach three novels, the subject of our research ,are observed with separateparts of the novels. The most important reason of observing with separate of thenovels are using irony in different levels in the novels in language base as a material.In this research the observed novels are Tutunamayanlar , Tehlikeli Oyunlar ,Bir Bilim Adamının Romanı. Each novels are studied in three subtitles. In thisresearch primarily short summaries of the novels are given , after novels areevaluated in terms of novels? theme , technique and style and at last the ironiclanguage , the aim of this research , specifying the usage base are attempted todemostration.