Obez kadınlarda tıkınırcasına yeme bozukluğunun bilişsel kurama göre incelenmesi
A cognitive behavioral investigation of obese women with binge eating disorder
  1. Tez No: 214622
  2. Yazar: ZELİHA BABAYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BAHADIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
OBEZ KADINLARDA TIKINIRCASINA YEME BOZUKLUĞUNUN BİLİŞSEL KURAMA GÖRE İNCELENMESİGenel olarak vücutta aşırı yağ birikimi olarak bilinen obezite gittikçe daha fazla insanı tehdit eden bir halk sağlığı sorunu haline gelmektedir. Medya ve toplumlar kişileri, özellikle de kadınları gittikçe daha zayıf olmaya zorlarken şişman olanlar çeşitli önyargı ve ayrımcılıkla karşı karşıya kalmaktadır. Obezitenin psikolojik yönüyle ilgili çalışmaların bir kısmı obez kişilerin depresyon ve psikopatoloji açısından normal kilodaki insanlardan farklı olmadığını söylerken, bir kısmı böyle bir farkın bulunduğunu bildirmektedir. Bazılarına göre bu farkı yaratan şey obez kişilerdeki tıkınırcasına yeme bozukluğudur.Bu çalışmadaki amacımız kilo verme programına katılan obez kişileri tıkınırcasına yeme bozukluğu olan ve olmayan şeklinde ayırıp iki grup arasındaki farkları bilişsel kurama göre incelemektir. Bu amaçla İ.Ü. Tıp Fakültesi Şişmanlık Polikliniğine başvuran 93 obez hasta ve 43 kişilik normal kontrol grubu olmak üzere toplam 136 kişiyle görüşülmüştür. Bu 136 kişi Yeme ve Kilo Özelliklerini Değerlendirme Ölçeğine göre değerlendirilip Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu (TYB) grubu (n=26), ara sıra tıkınırcasına yiyen, ama TYB'nin bütün ölçütlerine uymayan TY grubu (n=17), tıkınırcasına yemeyen obez (TYO) grubu (n=50) ve kontrol grubu (n=43) olarak dörde ayrılmıştır. Oluşturulan dört gruba Anket Formu, Yeme Tutumu Testi, Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği, Vücut Algısı Ölçeği, Edinburgh Bulimia Araştırma Testi, Otomatik Düşünceler Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri, Beck Depresyon Envanteri ve Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği verilmiştir.Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda TYB grubunun Otomatik Düşünceler, Bilişsel Çarpıtmalar, Fonksiyonel Olmayan Düşünceler testlerinde TYO grubundan anlamlı derecede daha yüksek puan aldığı görülmüştür. Beden imajından hoşnut olma derecesi TYB grubunda TYO'dan düşüktü. Kısa Semptom Envanteriyle ölçülen psikopatoloji TYB grubunda TYO'dan yüksektir. Depresyon, TYB grubunda TYO'dan yüksek bulunmuştur. Yeme Tutumu Testiyle ölçülen yeme tutumları TYB ve TYO gruplarında birbirinden farklı değildir, BITE'a göre iki grup arasında anlamlı derecede fark bulunmaktadır.Sonuç olarak tedavi için başvuran obez kişiler arasında bulunan tıkınırcasına yeme bozukluğu alt grubu, bilişsel yapı ve psikopatoloji açısından tıkınırcasına yemeyen obez grubundan farklı olduğu söylenebilir. Kilo kaybetme tedavisi verilirken bu durumun göz önünde bulundurulması tedavi açısından faydalı olabilir diye düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
A COGNITIVE BEHAVIORAL INVESTIGATION OF OBESE WOMEN WITH BINGE EATING DISORDERAs the rate of obesity increases it becomes a more pressing concern for the public health sector. Obese people face stigmatization and prejudice as media and society pressure people, especially women, to become thinner and thinner. Previous studies suggest that obese people are no different in depression and psychopathology than normal weight people, whereas other research concludes that there are differences between the two groups. Some investigators suggest that the discrepancy in these findings is due to binge eating disorder seen in almost one third of the obese population. The current study aims to investigate this hypothesisIndividuals applying for obesity treatment were divided according to whether or not they displayed binge eating disorder (BED). Differences between the two groups were investigated using cognitive behavioral theory. The investigation studied a total of 136 people, 93 of whom were obese and had applied to the İ.U. Medical Faculty Obesity Department, and 43 people of normal weight. The 93 obese subjects were then further divided according to binge eating behaviors using the Questionnaire on Eating and Weight Patterns- Revised. Those having BED (n=26), those who binged once in a while but did not meet all the criteria for binge eating disorder (BE) (n=17), those who did not binge (nBED) (n=50). These 4 groups were asked to complete a Sociodemographic Questionnaire, Eating Attitudes Test, Cognitive Distortions Test, Body Cathexis Scale, Bulimia Investigatory Test of Edinburgh, Automatic Thoughts Scale, Brief Symptom Inventory, Beck Depression Inventory and Dysfunctional Attitudes Test.Statistical analyses showed that the BED group scored high on the Automatic Thoughts Scale, Cognitive Distortions Scale, Brief Symptom Inventory and Dysfunctional Attitudes Test. The BED group also scored lower on the Body Cathexis Scale, indicating that they were less happy with their body image. Furthermore psychopathology and depression in the BED group was higher than the other groups. Eating attitudes measured by Eating Attitudes Test were not different between the two groups, but according to BITE there were significant differences.As a result it was concluded that binge eating obese people are different than non-binge eating obese in cognitive styles and psychopathology and it is the recommendation of this study that these results are considered before obesity treatment is given.