Karar verme sürecinde eğilimler ve bir araştırma
Biases in decision making process and a research
- Tez No: 214625
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmanın ana amacı kararlar üzerinde etkili olan yanılsama ve aldanmaları analiz etmektir, bu aldanma ve yanılsamaların bir diğer adı da ?eğilimler?'dir. Karar verme süreci hiçbir zaman kolay değildir ve insanların yapılarından kaynaklanan kısıtlarla çoğu zaman bozulmalara maruz kalır. Aşırı iyimserlik ve benzeri birçok eğilim kararlarımızın etkinliğini azaltmaktadır. Bu eğilimler bireyin kendisinden kaynaklanabileceği gibi, örgütün kendisinden, çevreden, bireylerin ilişkileri ve çıkarlarından da kaynaklanabilir. Çalışmanın bir diğer amacı da yöneticilerin farklı karar verme biçimlerini ve karar vermedeki zamanlama davranışlarını ölçmektir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine and show the effects of possible ?Biases? on managers. Decisions are never simple to make, and they sometimes go wrong because of human shortcomings. Behavioral economics teaches us that a host of universal human biases, such as overoptimism about the likelihood of success, can affect decisions. Errors in strategic decision making can arise from the cognitive biases we all have as human beings. These biases, which distort the way people collect and process information, can also arise from interactions in organizational settings, where judgment may be colored by self-interest that leads employees to perpetrate more or less conscious deceptions. Another purpose of the study is to measure the differences among decision styles of the managers and their timing for decision making.