Hazcı ve kompulsif tüketim eğilimleri ile tüketici karar verme tarzlarına ilişkin bir araştırma
A study on hedonic and compulsive consumption tendencies and consumer decision-making styles
- Tez No: 996251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT KARAOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hızla dönüşen tüketim kültürüyle birlikte satın alma davranışları yalnızca temel ihtiyaçları karşılamaktan çıkmış; haz, kimlik, görünürlük ve psikolojik tatmin arayışlarıyla şekillenen çok boyutlu bir yapıya dönüşmüştür. Bu araştırmanın amacı, hazcı (hedonik) tüketim ve kompülsif tüketim eğilimlerinin tüketicilerin karar verme tarzları üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu bağlamda çalışma, tüketim davranışlarının rasyonel karar alma mekanizmalarının ötesinde içsel güdüler, duygular ve dürtüsel eğilimler tarafından şekillendiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Hedonik Tüketim Ölçeği, Kompulsif Satın Alma Eğilimi Ölçeği ve Tüketici Karar Verme Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Analiz sürecinde öncelikle ölçeklerin yapısal tutarlılığını değerlendirmek amacıyla Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) uygulanmıştır. Faktör analizinden sonra ölçeklerin güvenirliğini test etmek üzere Cronbach Alpha katsayıları hesaplanmıştır. Ardından katılımcıların demografik özelliklerine göre tüketim eğilimlerinde anlamlı farklılıkları belirlemek amacıyla t-testi ve ANOVA analizleri yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek üzere korelasyon analizi, hipotezleri test etmek amacıyla ise regresyon analizleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, hazcı tüketim eğilimlerinin tüketici karar verme tarzlarıyla anlamlı düzeyde ilişkili olduğunu, özellikle deneyimsel ve duygusal temelli karar verme biçimlerini güçlendirdiğini göstermiştir. Kompulsif tüketim eğilimlerinin ise daha çok plansız, dürtüsel ve kontrolsüz satın alma davranışlarıyla ilişkilendiği belirlenmiştir. Bulgular genel olarak, tüketici karar süreçlerinin giderek daha fazla duygusal ve psikolojik faktörler üzerinden şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, hazcı ve kompulsif tüketim eğilimlerinin tüketici karar verme süreçleri üzerindeki etkisini bütüncül bir yaklaşımla ele alarak literatüre teorik katkı sağlamaktadır. Ayrıca araştırma sonucunda elde edilen değerlendirmelerin, tüketici refahı odaklı yaklaşımların geliştirilmesine ve sürdürülebilir, etik pazarlama stratejilerine önemli ölçüde rehberlik edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly shifting consumption culture, purchasing behavior has evolved beyond meeting basic needs and has become a multidimensional phenomenon shaped by pleasure seeking, identity construction, social visibility, and psychological motivations. The purpose of this study is to examine the effects of hedonic consumption and compulsive buying tendencies on consumers' decision-making styles. In this context, the research aims to reveal that consumption behavior is influenced not only by rational decision-making mechanisms but also significantly by internal motivations, emotions, and impulsive tendencies. Data for the study were collected using the Hedonic Consumption Scale, the Compulsive Buying Scale, and the Consumer Decision-Making Styles Scale. The obtained data were analyzed using the SPSS statistical software. To assess the structural validity of the scales, an Exploratory Factor Analysis (EFA) was conducted. Following the factor analysis, the reliability of the scales was tested through Cronbach's Alpha coefficients. Independent sample t-tests and ANOVA analyses were used to examine differences in consumer tendencies across demographic variables. Additionally, correlation analyses were performed to examine the relationships among variables, and regression analyses were conducted to test the research hypotheses. The findings indicate that hedonic consumption tendencies are significantly associated with consumer decision-making styles and notably strengthen experiential and emotion based decision patterns. Compulsive buying tendencies, on the other hand, were found to be associated with impulsive, unplanned, and uncontrolled purchasing behaviors. Overall, the results demonstrate that consumer decision-making processes are increasingly shaped by emotional and psychological factors rather than purely rational considerations. This study contributes to the literature by holistically examining the influence of hedonic and compulsive consumption tendencies on decision-making processes. The findings are expected to provide valuable implications for developing consumer-wellbeing-oriented perspectives as well as ethical and sustainable marketing strategies.