İrlanda ekonomik kalkınması ve Türkiye karşılaştırması
Irish economic develeopment and its comparison with Turkey
- Tez No: 214663
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tarihi boyunca ülkesinde işgaller ve savaşlar gören ve zengin ve gelişmiş OrtaAvrupa'da yer almasına rağmen uzun yıllar boyunca Avrupa'nın en fakirülkelerinden biri olan İrlanda'nın son yirmi yıl içerisinde yaşadığı değişim şaşkınlıkvericidir. Bu Tezde İrlanda'nın son yirmi yılda ve özellikle 1990'lı yıllarda yaşadığıKelt Kaplanı ünvanını almasını sağlayan ve“İrlanda Ekonomik Mucizesi”olarakadlandırılan ekonomik dönüşüm süreci ayrıntılarıyla ele alınarak, bu ekonomikbaşarıyı sağlayan faktörler analiz edilmiş, ve İrlanda örneğinden yola çıkarakTürkiye'nin aynı göstergelere göre durumu incelenmiş ve Türkiye'nin benzeri birekonomik başarı kazanabilmesi için neler yapması gerektiği sorusu cevaplanmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The alteration of Ireland ,which was one of the poorest countries of Europealthough being located in the Central Europe and which witnessed several invasionsand armed conflicts in its homeland, is astonishing. In this, thesis, the economictransformation period that Ireland witnessed in the last twenty years and especiallyin the 1990's , which is named Irish Economic miracle and which gifted Ireland thetitle“Celtic Tiger”, and the factors that provided the said economic success hasbeen deeply analyzed and setting off from the İrish example, Turkey's situation dueto the same indicators has been examined and an answer is tried to be found to thequestion“ What should Turkey do to achieve a likewise success?”