Anonim ortaklıkta pay sahibinin ıskatı
Dismissal of shareholder in corporation
  1. Tez No: 214662
  2. Yazar: CENKER DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TEOMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tezimiz, giris ve sonuç bölümleri hariç altı bölümden olusmaktadır. Birincibölümde anonim ortaklıkta pay sahibinin ıskatı kavram olarak ele alınmıs, ıskatınhukukî niteligine deginilmistir. "kinci bölüm, ıskatın kosulu ve uygulanmasınınanlatıldıgı bölümdür. Üçüncü bölümde ıskatın sonuçları, özellikle pay sahibi veortaklık bakımından incelenmistir. Dördüncü bölümde payın degerlendirilmesi vepayı iktisap edenin hukukî durumu tartısılmıstır. Besinci bölümde ıskatınhükümsüzlügü ve buna karsı basvurulabilecek hukukî yollar incelenmistir. Altıncıbölüm olması gereken hukuk bölümüdür. 24.02.2005 Tarihli Türk Ticaret KanunuTasarısı'nın ıskata iliskin hükümleri burada degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Our thesis contains six chapters without foreword and conclusion. In the firstchapter, we dealed with the definiton and the legal nature of the dismissal. In thesecond chapter, we studied the condition and the application of dismissal. In the thirdchapter, conclusions of dismissal is examined by both shareholder?s side andcorporation?s side. In the fourth chapter, we studied the evaluation of shares and therights and the obligation of new shareholder. In the fifth chapter, nullity andpreventions of nullity is examined. Sixth chapter is the de lege ferenda chapter. Thearticles of the draft of Turkish Commercial Code is studied in this chapter.