Gitar eğitiminde ritimsel teknik çalışmaların önemi ve geliştirilmesi
Importance and development of technical exercises about rythm in guitar education
- Tez No: 214672
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. ERDEM SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Klasik gitar eğitiminde teknik problemlerin en önemli sebeplerinden biri ritmik algının yeterince hassas ve keskin olmamasıdır. Bu sorun üzerinde yeterince yabancı ve Türkçe kaynağın olmaması, ve Türkiye'deki konservatuvarlarda ritmik sorunların daha çok solfej eğitimi ile çözülmeye çalışılması, klasik gitar öğrencilerinin ritmik algılarını geliştirmede yeterli olmamıştır. Bu araştırma, öğrencilerin ritmik sorunlarını gitar üzerinde çözmelerini sağlayacak anlayışı kazanmalarına yardımcı olmayı hedeflemektedir. Araştırmada, ritim teorisi ve terimleri incelenmiş, özellikle 20. yüzyıldaki ani sıçrama gözlemlenmiş ve örneklendirilmiştir. Daha sonra, solfejin ritim sorununu çözme yolundaki yöntemleri ele alınmıştır. Bu yöntemlerin enstrüman üzerinde nasıl uygulanacağı belirtilmiştir. 20. yüzyıl müziğinin sıra dışı ritim dokusu icracı eğitiminde yeni ihtiyaçlar doğurmuş olduğundan yeni teknik çalışmalar tasarlanmıştır. Bu teknik çalışmalar gam ve arpej üzerinde yoğunlaşmıştır. Gam çalışmaları çeşitli ritmik varyasyonlarla geliştirilmiştir. Ritimle birlikte vurguların da işlevlerinden bahsedilmiştir. Arpej çalışmaları ise boş tel ve akor arpejleri olarak iki kısımda incelenmiştir. Bu arpejler ritmik varyasyon ve vurgularla çalışılabilir hale getirilmiş, yeni varyasyonlar geliştirmede izlenecek yol tarif edilmiştir. Son olarak da ritmik bas eşliğiyle birlikte modal gamlar çalışmaya yararlı bir biçimde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main reasons of technical problems in the education of classical guitar is that the rythmic perception is not sensitive and sharp enough. Inadequate foreign or Turkish resources about this problem, and trying to solve rythmic problems with the help of solfege education in the Turkish conservatories are simply not enough for classical guitar students to develop their rythmic perception. The aim of this study is to help students to earn the approach of solving their rythmic problems on the guitar. In this study, rythm theory and rythmic terms are examined, the sudden jump in the 20th century is observed and illustrated. Afterwards, the methods of solfege about solving rythmic problems are considered. The way of applying these methods on the instrument is revealed. Since the extraordinary fabric of the 20th century music has caused to arise new necessities in the education of the instrumentalists, new technical exercises are designed. These technical exercises are focused on scales and arpeggios. Scale exercises are developed with rythmic variations. The functions of accents beside the rythm are mentioned. Arpeggio exercises are studied under two groups, as open string and chord arpeggios. These arpeggios are carried to a practicable state, the way of developing new variations are described. In the end, modal scales with rythmic bass accompaniment are arrenged in a useful manner.