Protozoonların kültüründe soya fasulyesinden hazırlanan besiyerlerinin kullanımı
Using media prepared from soybean for protozoa culture
  1. Tez No: 110
  2. Yazar: SEMRA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLENDAME SAYGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
40 ÖZET Bu çalışmada soya fasulyesinden hazırladığımız besiyerlerin- de-. Entamoeba histolytica, Chilomastix mesnili, Giardia intestinaıüs, Tritrichomonas muris, İşkembe kamçılı ve kirpikli protozoonlarının kül türü denenmiştir. Beslerlerimiz pirinçli katı soya besiyeri ve pirinçli sıvı soya besiyeri olmak üzere 2 tiptir ve kontrol besiyeri olarak LES (Locke- egg-serum) besiyeri kullanılmıştır. Bu protozoonlardari, Ehistolyttca ve Tritrichomonas muris besl- yerlerlmizde iyi üremiştir. Chilomastix mesnili ve İşkembe kamçılı ve kirpikli protozoonlan kısa bir süre üretilmiş, Giardia Intestinalis ise trofozoit haline geçmemiş kist halinde kalmıştır. Bu yüzden hazırladığımız besiyerlerinin E.histolytica ve Tritrichomonas muris'in kültüründe kulla nılabileceği, Chilomastix mesnili, Giardia intestinalis ve işkembe kamçılı ve kirpikli protozoonlan için şimdiki halde elverişli olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
41 VSXSG WBDZk SREPARBD FROM SOYBEAI FOR HîOÎOZOA CULfURE SUMMARY In this study Entamoeba histolytica, Chiiomastix mesniii. Giar- dia intestinalis, Tritrichomonas muris and Rumen flagellates and dilates cultures have been subjected to tests in soybean media prepared by us and their growths investigated. Two types of media were prepared as hard soybean medium (with rice) and liquid soybean medium (with rice). The LES (Locke-egg- serum) was used as the control culture medium. It has been observed that protozoa Entamoeba histolytica and Tritrichomonas muris displayed a good growth. Chiiomastix mesniii and Rumen flagellates and ciliates multiplied for a short period of time but Giardfa intestinalis did not develop into trofozoit stage and remained in cystis form. It has, therefore, been considered that the media prepared by us may be used for the Entamoeba histolytica and Tritrichomonas muris cultures but are not suitable for Chiiomastix mesniii and Rumen * flagellates and ciliates for the time being.