Bakır üflemeli çalgıların yapısı ve orkestradaki kullanım tekniklerinin incelenmesi
Structure of brass instruments and study of their usage techniques in the orchestra
  1. Tez No: 214671
  2. Yazar: ASLI ERŞEN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. YAŞAR ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma projesinin konusu; bakır üflemeli çalgıların tarihçesi, yapısı vegelişiminin incelenmesi ve senfonik orkestra repertuarından verilmiş örneklerdenoluşmaktadır. Birinci bölümde bakır üflemeli çalgıların tarihçesi, doğuşundangünümüze kadar anlatılmış, senfonik orkestralarda kullanılan bakır üflemeliçalgıların tarihçesi kapsamlı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde bakır üflemeliçalgıların yapısı korno, trompet, trombon ve tuba aileleri ana başlıkları altındainceleme konusu yapılmıştır. Üçüncü bölümde bakır üflemeli çalgıların farklıdönemlerdeki senfonik orkestra repertuarından örnekler verilmiş, çalgılarınkullanımında ve çalış tekniklerinde zaman içinde görülen değişlikler incelenmiştir.Bu araştırma projesinde örnekleme, karşılaştırma ve yorumlama gibi bilimselyöntemler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research project consists of the history, structure andexamining of the historical development of brass instruments along with examplesfrom symphonic repertoire excerpts.In the first chapter, the history of the brass wind instruments from their birthuntil today was presented; also the history of the brass wind instruments that are usedin symphony orchestras was examined in detail.In the second chapter, the structure of these instruments was examinedunder the titles: Horn, Trumpet, Trombone and Tuba families.In the third chapter, excerpts were shown from the symphonic repertoire ofbrass wind instruments; also the changes in the usage of these instruments indifferent periods, along with the changes in the playing techniques seen in thetimeline were examined.This project approaches the subjects by making use of the scientifictechniques such as illustrations, comparisons, and interpretation.