Yerel yönetimler ve vergilendirme yetkileri
Local administration and power to taxation
  1. Tez No: 214684
  2. Yazar: CENGİZ HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYL DONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Yerel yönetim birimleri tarih boyunca yerel bazda yürütülmesi gerekli olanhizmetlerin sunumunda önemli roller üstlenmişlerdir. Hatta denilebilir ki yerelyaşamın varlığı ile yerel yönetimlerin tarihi birebir örtüşmektedir. Bu kapsamda yerelyönetim birimlerinin temel yapısal karakteri onu besleyen idari-mali yapılanmanınniteliği, yerel yönetim birimlerinin var olma gerekçesi ve yerel hizmetleriyürütebilme imtiyazında saklıdır ve bu son derece önemlidir. Ayrıca her geçen gündeğişen ve gelişen ekonomik ve toplumsal koşullar aynı oranda ve ölçüde yerelyönetimler algılamasında da yeni yorumları ve yapıları beraberinde getirmektedir. Şuhalde yerel yönetimler planında temel yaklaşım, yerel yönetimlere duyulan ihtiyacınrasyonelliği ile yerel yönetimlerin varolmasını ve yürütmek zorunda olduğuhizmetlerin finanse edilmesini sağlayacak kudretin kime ait olduğu noktasındadüğümlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Local administration units have played an important role through history inperforming services in the local meaning. Even, it is possible to say that histories oflocal life and local administration overlap one to one. In this scope, the basicstructural characteristics of local administration units is hidden in the quality ofadministrative ? financial structuring supporting it, the ground of existence of thelocal administration units and the privilege in executing local services and this is ofparamount interest. Besides this, the economic and social circumstances that changeand develop day by day bring together -in the same proportion and measures- newcomments and structures in the perceiving of local administrations. Then, the basicapproach in the means of local administrations gets tangled in the rational need forlocal administration and at the point in defining the owner of capacity that willprovide the existence and that will finance the essentially services of localadministrations.