Suç gelrilerinin aklanması suçunun analizi
The analyze of money laundry
  1. Tez No: 214683
  2. Yazar: MUSTAFA ŞEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son dönemde hukuk literatürüne suç gelirlerini aklama suçu olarak girenincelediğimiz suç daha önceden karapara aklamak olarak tanımlanmaktaydı. Bu suçkarapara aklanması ismiyle tüm kamuoyunca bilinen bir suç olmasına karşılık, içerikolarak kamuoyunca ve dahi hukuk çevrelerince de yeterince bilinmemekte hattakompleks bir suç olarak algılanabilmektedir.Tez çalışmasında suç gelirlerinin neler olduğu, hangi fiillerin aklama suçunununsurlarını oluşturduğu, suç gelirlerinin ekonomik ve hukuki alanda meydanagetirdiği zararlar, suç gelirlerinin aklanmasını önlemek için belirlenen stratejiler vekullanılan mücadele metotları bağlamında bu suçla mücadele amacıyla kurulmuşkurumlar ve spesifik bir konu olarak terör ve suç gelirleri ilişkisi incelenmiştir.Bu araştırma yapılırken kaynak tarama yöntemi kullanılmış karapara, terör,organize suçluluk ve diğer konularda yazılmış makale, kitap, tez vb. açıkkaynaklardan, Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiki bilgilerinden ve internetortamından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Contrary to the fact that the crime of money laundery is a well-known in thepublic as a concept, details of it is not known enough by not only public but also lawareas. Moreover this crime has been accepted as a complex one.In this tezus study, we try to define what the money laundering is and whichacts made this crime committed, the harms of dirty money that makes in law andeconomic platform and also on the context of strategies and methods for preventingthis crime, the associations which struggle to prevent money laundering wasexamined. Spesifically terror and money laundering relations were also handled.While this study was being prepared, we used the methods of scanning theresources. We scanned all resources like tezus, articles, books which were writtenabout the topics of organizational crime, money laundering and the other similar ones.Furthermore we used statistics of General Security Management and internet area.