Elektronik tabanlı öğrenmenin sağlık sektöründe kullanımı ve bir uygulama
Using of e-learning in health sector and an application
- Tez No: 214697
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYKUT BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bilgi çagı olarak adlandırılan günümüz çagında, bilgi ve iletisim teknolojilerindeki hızlı gelismelerle birlikte bilginin önemi giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bilgi ve iletisim teknolojilerindeki bu gelismeler toplumların kültürel, sosyal, egitim, saglık alanlarında köklü degisimlere neden olmaktadır. nsan profilinde meydana gelen degisimle birlikte bireylerin saglık ve ögrenme ihtiyaçları da degismektedir. Bu ihtiyaçlara cevap vermede ve degisime hızla uyum saglamada e-ögrenmenin kullanılması zorunluluk haline gelmektedir. Saglık sektörünün bu hızlı degisime ve her gün ortaya çıkan yeni tanı ve tedavi seçeneklerine uyum saglaması için personelin hızla ve sürekli egitilmesi gerekmektedir. Ayrıca insan profilinde meydana gelen degisimle birlikte hasta/müsterilerin saglıkları ile ilgili artan bilgi ihtiyaçlarının da karsılanması gerekmektedir. Genis kesimlere hızlıca yapılması gereken egitimlerde e-ögrenmenin kullanılması saglık isletmelerine büyük fayda saglamaktadır. E-ögrenmenin saglıkta kullanılması isletme, çalısanlar ve müsteriler açısından birçok avantaj saglamaktadır. Saglıkta hizmet ve ögrenme bir bütün oldugu için saglıkta eögrenme; e-saglık, teletıp, telesaglık, saglık bilisimi kavramlarının içinde yer almaktadır. Tez çalısması üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde e-ögrenme ile ilgili, ikinci bölümde e-ögrenmenin saglık sektöründe kullanılması ile ilgili teorik bilgilere yer verilmistir. Üçüncü bölüm arastırma bölümünü olusturmustur. Arastırmada öncelikle saglık sektöründe uygulanan bir e-ögrenme projesi degerlendirilmistir. E-ögrenme katılımcılarının bu e-ögrenme programı ve saglıkta eögrenmenin kullanılması ile ilgili görüslerinin verileri anket arastırması ile toplanmıstır. Anket arastırma verilerinin istatistiksel degerlendirilmesi yapılarak tez çalısması sonuçlandırılmıstır.
Özet (Çeviri)
In era of which is named as knowledge nowadays age, along due to the rapid developments in information and communication technologies importance of knowledge is getting more important. The developments in information and communication technologies cause fundamental changes in the fields of cultural, social, educational, and health of communities. The needs of individuals in health and learning along with variations taking place in human profile also have changed. In order to respond to all these needs and to be adapted rapidly to this alteration, using e-learning is a must. Therefore health personnel should be trained quickly and continuously to put up with the new alternatives of diagnosis and treatments which are improving everyday. Besides the variations in human profile, increasing needs of knowledge on patients/costumers health need to be met. Usage of e-learning in training given to large populations provides great benefits for health institutions. E-learning ensures great advantages in health sector not only for the institutions but also for staff and patients. E-learning takes its place in concepts of e-health, telemedicine, telehealth, health informatics, since service and training is a unique in health sector. The thesis study consists of three chapters. The first chapter is about theoretical knowledge regarding e-learning and the second one is about theoretical knowledge relating to using of e-learning in health sector. Third chapter is based on research on the project. An evaluation of a e-learning project which was put in to practice in health sector takes place in the research. The opinions of the participants on the training program and the usage of e-learning in health, is taken with a questionnaire. The thesis work was concluded by the statistical analysis of the data obtained by the survey.