Optimal inventory policies in serial supply chains multi-echelon inventory management: A case study in the porcelain industry
Ser tedarik zinciri çok kademeli envanter yönetiminde en uygun envanter çözüm yolları: Porselen endüstrisinde bir uygulama
  1. Tez No: 214696
  2. Yazar: NURİ MERT ONUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAİK BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Birinci bölümde, tedarik zincir yönetimi konusunun tanımı veözellikleri anlatılmıstır.Tedarik zinciri ve tedarik zincir yönetimindekikarsılasılan problemler incelenmistir.kinci bölümde, envanter yönetimindeki modeller ve potansiyelproblemler gösterilmistir.Ayrıca ikinci bölümde yeniden siparis verme süresimodellerinde ikinin kuvveti algoritmasını içerecek sekilde tek ve çokkademe için kısımlara ayırma problemleri incelenmistir.Son Bölümde, Porselen Sanayii alanında uygulanan çalısmanınsonuçları gösterilmistir.Sonuçlara ulasmak için Yıldız PorselenFabrikasından Faik Basaran tarafından alınan veriler mikrosoft ofis programıolan excel'de visual basic bilgisayar dilinde makro yazılarak uygulanmıs vesonuçlar ortaya konulmustur.Yapılan uygulama çalısmasının birincil amacı ikinin kuvvetialgoritmasını Andrew Z. Szendrovits'in algoritmasını kapsayacak sekildeçok kademeli seri sistem olan porselen sanayii örneginde uygulayıp toplammaliyetleri bulmaktır.kincil amaç ikinin kuvveti algoritmasına göre bulunandegerleri 1993 yılında stanbul'da Faik Basaran tarafından hazırlanmısdoktora tezindeki degerlerle karsılastırıp algoritmanın efektifligini ortayaçıkarmaktır.Uygulanan algoritma çok kademeli seri sistem içintasarlanmıstır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter, we have summarized the basics of supply chainmanagement. Integration along the Supply Chain and Natures of Supply ChainManagement problems observed.In the second chapter, models and potential problems in inventorymanagement have been studied. Chapter II describes a review of the most importantcontributions in lot sizing problems for single and multi-stage of reorder cycle timemodels, including some approaches with the power of two restrictions, and theapplication of the algorithms.In the last chapter, the results of the empirical study carried out in YıldızPorcelain Factory have been presented. To carry out all the necessary calculations toassess the required values, we have prepared a visual basic macro through using theproperties of the excel microsoft office program.In the emprical study the principal objective is to find a solution to theproblem of determining the total costs in multi-stage serial systems in the productionprocess of porcelain substances using the Szendrovits, Andrew Z. algorithmapproach, satisfying the power of two restrictions. Other secondary objective is todetermine the effectiveness of the power of two approach, comparing the resultsobtained in the dissertation prepared by Faik Basaran in 1993. The algorithmdeveloped is based on the assumption of a multi-stage serial system.